Anabilim dalımızda 1990-1995 yılları arasında yatarak tedavi gören 64 tüberküloz plörezili olgunun retrospektif incelenmesi
The Retrospective analysis of 64 tuberculosis pleursy cases hospitalized in our clinic between 1990-1995
  1. Tez No: 33131
  2. Yazar: ALİREZA MÜBAREKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Literatüre göre farklı mekanizmalarla ortaya çıkan tüberküloz plörezi olgularının plevra sıvılarının eksüdatif karakter taşıdığı bilinmektedir. Biz de bu çalışmamızda tüberküloz plörezili 64 olguyu retrospektif olarak inceledik ve çeşitli yazarların verileriyle karşılaştırdık. 64 hastalık olgu grubumuzun (E/K : 26/38) yaş ortalamaları erkeklerde 31.9 iken, kadınlarda 33.9 idi. incelemeye alınan olguların 16' sında (% 25) tanı plevra biyopsisi ile konurken 48 olguda (% 75) laboratuar ve klinik verilerle yetinilerek tanıya gidilmiştir. Hastaların semptomları değerlendirildiğinde yan ağrısı (% 80) en sık semptom iken, daha sonra öksürük (% 72), ateş (% 72), terleme (% 62.5), iştahsızlık (% 62.5), nefes darlığı (% 53), kilo kaybı (% 25), balgam (% 12), hemoptizi (% 1.5) sıralanmaktadır. Olgularımızın 34' ünde (% 79) PPD pozitif bulunurken, 9" unda (% 21) negatif olarak saptanmıştır. Göğüs röntgenogramlannın değerlendirilmesinde vakaların % 59' unda sağda, % 41' inde solda yerleşik plörezi saptanırken, bilateral plörezili olgumuz yoktur. Sıvının biyokimyasal ve sitolojik incelemeleri ile tamamında Light kriterlerinin en az birinin pozitif olmasıyla eksuda karakteri taşıdığı saptanmış olup, ortalama lökosit sayısı (/mm3)-, 2230, LDH (I/U); 602 ve protein (% gr) 5. 15 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that tuberculosis pleurisies appear in different mechanisms and pleural effusions have exudatif character in this study we examined 64 patients with tuberculosis pleurisy retrospectively and compared with the other authors results. In our group we had 26 men and 38 women with mean ages 31.9 and 33.9 respectively. In 16 patients (% 25) the disease was diagnosed by pleural biopsy and in 48 patients (% 75) by other clinical and laboratory examinations. Chest pain was the most (% 80) seen symptom. The other symptoms were seen as follows; cough (% 72), fever (% 72), sweeting (% 62.5), lack of appetite (% 63.5), dyspnea (% 53), lose weight (% 25), sputum (% 12), hemoptysis ( 1.5). In 34 (% 79) of our patients tubeculin reaction was positive and in 9 (% 21) patients was negative. All of the pleural effusions was unilateral and in 59 percent on the right and in 41 percent of the patients was on the left side. In the biochemical and cytolosical examinations all of the effusions, was in exudative character by the positivity of the least one Light criterias and mean Leucosyte count was 2230/mm3, LDH 602 (I/U) and protein 5.15 (gr %). 35