Baraj yıkılma sonrası oluşacak taşkın dalgasının difüzyon ve momentum dalga yaklaşımlarıyla modellenmesi
Modelling of dam break induced flood wave using diffusion and momentum wave approaches
  1. Tez No: 642166
  2. Yazar: HASAN OĞULCAN MARANGOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET KARASU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ANILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Baraj yıkılması kaynaklı taşkın, yağış kaynaklı taşkına göre çok daha hızlı bir ivme ile gelişmekte ve daha büyük boyutlarda olmaktadır. Bu sebeple, olası bir nedenle herhangi bir barajın yıkılması durumunda, mansabında yer alan birçok yerleşim yeri yıkıcı taşkın dalgaları ile karşı karşıya kalmakta, bu da ciddi can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu tezde, Trabzon İlinde yer alan Atasu Barajı'nın bir ve iki boyutlu yıkılma ile iki boyutlu taşkın dalgası yayılım analizleri gerçekleştirilmiştir. Bir ve iki boyutlu akış özellikleri; türetilen St. Venant denklemleri ile temsil edilerek mansap boyunca dinamik ve difüzyon dalga modelleri ötelenmiştir. Çeşitli senaryolar için yapılan yıkılma analizleri sonucunda, baraj aksında kaydedilen akış özelliklerinin, bir ve iki boyutlu baraj yıkılma modelleri için uyumlu olduğu belirlenmiştir. Dahası iki boyutlu yayılım modellerinde kullanılan yaklaşımların da kısmi olarak birbirleriyle uyumlu oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dam break induced flood develops with a much faster acceleration and becomes larger than precipitation induced flood. Therefore, in the event that any dam collapses for a possible reason, many settlements located in its downstream are faced with devastating flood waves, causing great loss of life and property. In this thesis, one- and two-dimensional break and two-dimensional flood wave propagation analyzes of the Atasu Dam located in Trabzon Province were carried out. One- and two-dimensional flow properties are routed with dynamic and diffusive wave models along the downstream by representing by the St. Venant equations derived. As a result of failure analyses for various scenarios, it was determined that the flow characteristics recorded at the dam axis are compatible for one- and two-dimensional dam break models. Besides, it was determined that the approaches used in two-dimensional propagation models are partially compatible with each other.