Assessment of the immediate effect of suboccipital muscle stretching exercise on secondary type headache
Suboksipital kas germe egzersizinin sekonder tip başağrısına anlık etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 642167
  2. Yazar: MERT MELİH HAMZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; boyun ağrısı olan hastalarda ağrı, özürlülük, yaşam kalitesi, psikolojik durumun (anksiyete ve depresyon) ve sekonder baş ağrısının değerlendirilmesi ve bunların yanı sıra iki farklı ev egzersiz programının etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya boyun ağrısı ve başağrısı ile başvuran kırk sekiz (n:48) birey dahil edildi. Çalışmamız Fizyoaktif Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde yapıldı. Çalışmaya katılanlar rastgele 2 gruba ayrıldı ve Grup 1 ve Grup 2 şeklinde adlandırıldı. Her iki gruba ev egzersizi programı verildi, Grup 2'ye Grup 1 egzersizlerine ilave olarak suboksipital kas germe egzersizi verildi. Egzersizlerin 2 gün boyunca günde 3 defa 5'er tekrarlı olacak şekilde yapılması istendi. Çalışmaya başlamadan önce sosyodemografik bilgi formu katılımcılar tarafından doldurulup; Görsel Analog Skala, McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu, SF-36 ve Boyun Disabilite İndeksi değerlendirildi. Aynı değerlendirmeler 2 gün sonunda tekrar edildi. Elde edilen veriler nonparametrik ve parametrik testler kullanılarak analiz edildi. Çalışmamızın sonucunda her iki egzersiz grubunda ağrı ve boyun özürlülük anketi skorlarında tedavi öncesine göre anlamlı gelişme gösterdi (p0.05). Her iki grupta da yaşam kalitesinde artış oldu. Fakat GAS, BDİ, MAÖ-KF ve SF-36 yaşam kalitesinde gruplar arası ölçümlere bakıldığında Grup 2'de Grup 1'e göre daha fazla pozitif yönde bulgular elde edildi. Sonuç olarak boyun ağrısı kaynaklı sekonder başağrısının anlık etkisi değerlendirildiğinde her iki grupta da ağrı ve yaşam kalitesinde değişim gözlenirken egzersiz programına suboksipital kasların dahil edilmesi ve bu sayede Grup 2'de daha fazla değişim sağlanması, bu kasların fleksibilitesinin ağrı üzerinde daha fazla etkisi olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to evaluate pain, disability, quality of life, psychological state (anxiety and depression) and secondary type headache in patients with neck pain, as well as comparison of the effectiveness of two different home exercise programs. Forty-eight (n: 48) individuals who applied with neck pain and headache were included in the study. Our study was conducted in Fizyoaktif Wellness Center. The participants of the study were randomly divided into two groups and named as Group 1 and Group 2. Both groups were given a home exercise program, and Group 2 received a suboccipital muscle stretching exercise in addition to Group 1 exercises. Before starting the study, the sociodemographic information form was completed by the participants; Visual Analogue Scale, McGill Pain Scale Short Form, SF-36 and Neck Disability Index were evaluated. The same assessments were repeated at the end of 2 days. The obtained data were analyzed using non-parametric and parametric tests. As a result of our study, pain and neck disability questionnaire scores in both exercise groups showed significant improvement compared to the pre-treatment (p0.05). There was an increase in the quality of life in both groups. However, when the inter-group measurements in VAS, NDI, SF-MPQ and SF-36 quality of life were analyzed, more positive findings were obtained in Group 2 compared to Group 1. As a result of study, when the immediate effect of secondary headache induced by neck pain was evaluated, pain and quality of life were observed in both groups, while the suboccipital muscles were included in the exercise program and thus, more change was achieved in Group 2, and the flexibility of these muscles had more effect on pain.