Bir reklam unsuru olarak dergi kapaklarında kadın bedeni sunumu: Aysha dergisi üzerine bir çözümleme
Presentation of the female body on magazine covers as an element of advertising: Analysis on Aysha magazine
  1. Tez No: 642180
  2. Yazar: GÜL TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KOCABAY ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz toplumunda, bireylerin kimliğinin oluşmasında ve şekillenmesinde toplumdaki ekonomik, ideolojik, politik ve sosyo-kültürel ilişkilerin yanısıra medyanın da etkisi oldukça fazladır. Medya, topluma sürekli olarak neler olup bittiğini aktaran ve çeşitli düşünme yapılarını bireylere öğreten bir araç olarak nitelendirilmektedir. Bu çalışma kapsamında ise kitle iletişim araçlarından biri olan dergilerdeki kapaklar üzerinden moda ve muhafazakâr moda ekseninde kadının nasıl temsil edildiği araştırılacaktır. Tüm bu konular ise reklam niteliği taşıyan dergi kapakları üzerinden araştırılacaktır. Bu çalışmada dergi kapakları üzerinde yer alan görsel ve yazısal mesajlar göstergebilimsel yöntemle incelenmiştir. Yapılan analizde ulaşılan sonuçlar; tesettür modasının moda olgusu çerçevesinde ele alındığını, İslami giyim anlayışına aykırı bir giyim profili çizildiğini ve kadının cinselliğinin örtünmenin gizemiyle birleştirilerek kadını arzu nesnesi konumuna getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the economic ideological, political, and socio-cultural relations in the society, the media has great effect on the identity of individuals and society. The media is described as a tool that constantly conveys what is going on to the society and teaches various thinking structures to individuals. Within the scope of this study it will be investigated how women are represented in the fashion and conservative fashion axis through advertisements in magazines, which is one of the mass media. All these issues will be investigated through the covers of magazines that have nature of advertisement. In this study, visual and written messages on magazine covers were analyzed by semiotic method. The results reached in the analysis; hijab fashion has been handled Within the framework of fashion, a phenomenon, a clothing profile contrary to the Islamic clothing concept and the sexuality of the woman has been combined with the mystery of veiling, making the woman the object of desire.