Metakaolinin geri dönüştürülmüş agregalı betonların özelliklerine etkisi
Effect of metakaolin on properties of recycled concrete
- Tez No: 642199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN KURBETCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Nüfusun gittikçe artması ve dolayısıyla inşaat sektörünün gelişmesi nedeniyle betonun en önemli bileşenlerinden olan agreganın dünya genelindeki rezervleri gitgide azalmaktadır. Geri dönüştürülmüş agrega kullanımı hem ekolojik hem de ekonomik açıdan olumlu ise de normal agregalarla kıyaslandığında performanslarının daha düşük olduğu bilinmektedir. Bu çalışma kapsamında, metakaolin kullanımının geri dönüştürülmüş agregalı betonun özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada geri dönüştürülmüş agregalar %0, %50 ve %100 oranlarında doğal kaba agregalar ile ikame edilmiştir. Çimento yerine ağırlıkça, %0, %5, %10 ve %15 oranlarında metakaolin ikame edilmiştir. Ayrıca, bir seri betonda da % 10 metakaolin ile birlikte %20 uçucu kül kullanılmıştır. Geri dönüştürülmüş agrega kullanımı beton özelliklerini olumsuz yönde değiştirmiştir. Metakaolin kullanımı, mineral katkı kullanılmayan betonlara oranla basınç dayanımında artış sağlar iken, su emme, kılcal geçirimlilik ve hızlı klorür geçirimliliğinde azalma oluşturmuştur. Basınç dayanımında en yüksek artış ve su emmede en yüksek azalma %15 metakaolin kullanılan betonlarda sağlanmıştır. Kılcal su emme ve hızlı klor geçirimliliğindeki en fazla azalmayı ise %10 metakaolin ve %20 uçucu kül kullanımı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing population and thus the development of the construction sector, aggregate reserves, which are among the most important components of concrete, have been decreasing worldwide. Although the use of recycled aggregates is both ecologically and economically beneficial, it is known that their performance is lower compared to normal aggregates. In this study, the effect of using metakaolin on the properties of recycled aggregate concrete was investigated. To accomplish this, recycled aggregates were replaced by natural coarse aggregates at ratios of 0%, 50% and 100%. Instead of cement, metakaolin was replaced by 0%, 5%, 10% and 15% by weight. In addition, 10% metakaolin and 20% fly ash were used in a series of concrete. The use of recycled aggregate has negatively altered concrete properties. While the use of metakaolin provides an increase in compressive strength compared to concretes without mineral additives, it has reduced water absorption, capillary permeability and rapid chloride permeability. The highest increase in compressive strength and the highest decrease in water absorption were achieved in concretes containing 15% metakaolin. On the other hand, the greatest reduction in capillary water absorption and rapid chloride permeability was achieved by using 10% metakaolin and 20% fly ash.