Farklı lif ve taban içeriğinin atık beton agregalı geopolimer kompozitlerin mekanik ve durabilite özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical and durability properties of waste concrete aggregate geopolymer composites with different fiber and base content
  1. Tez No: 911081
  2. Yazar: BİRKAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCTEBA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, metakaolin (MK), uçucu kül (UK), kırmızı çamur (KÇ), cüruf (ÖYFC) ve tuğla tozunu (TT) içeren, lif takviyesi içeren geri dönüştürülmüş beton agregalı geopolimer kompozitlerin (GDA-GCs) dayanım ve dayanıklılık özellikleri araştırılmıştır. GDA-GC'lerin dayanıklılık özelliklerini artırmak amacıyla, dört farklı oranda (%0.25-1.00) üç farklı lif türü (çelik lifler (ÇL), poliamid lifler (PAL) ve polipropilen lifler (PPL)) kullanılmıştır. Bu kapsamda, GC'ler üzerinde birim ağırlık, porozite, ultrases geçiş hızı (UPV), 180 güne kadar basınç ve eğilme dayanımları, donma-çözülme ile 28 günde 300-600°C'de yüksek sıcaklık testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, metal veya sentetik lif içeriği arttıkça GDA-GC'lerin tüm özelliklerinde önemli iyileşmeler olduğunu göstermiştir. Özellikler açısından değerlendirildiğinde, etkiler öncesi ve sonrası en iyi GC serisi sıralaması basınç dayanımları için 025ÇL>075PPL>1PAL, eğilme dayanımları için ise 1ÇL>1PPL>1PAL olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the durability properties of fiber-reinforced recycled concrete aggregate-geopolymer composites (RCA-GCs) containing metakaolin (MK), fly ash (FA), red mud (RM), ground granulated blast furnace slag (GBFS), and brick powder (BP) were investigated. To enhance the durability properties of RCA-GCs, three different types of fibers (steel fibers (SF), polyamide fibers (PAF), and polypropylene fibers (PPF)) were used at four different proportions (0.25%-1.00%). In this context, tests were conducted on the GCs for unit weight, porosity, ultrasonic pulse velocity (UPV), compressive and flexural strengths up to 180 days, freeze-thaw resistance and high-temperature tests at 300-600°C for 28 days. The results showed significant improvements in all properties of RCA-GCs as the content of metal or synthetic fibers increased. When evaluated in terms of properties, the best GC series ranking before and after the effects was determined to be 025SF>075PPF>1PAF for compressive strengths and 1SF>1PPF>1PAF for flexural strengths.