İntravenöz katater uygulamasında kullanılan tespit malzemesinin çocuğun emosyonel ve fizyolojik göstergelerine etkisi
The effect of the detection material used in intravenous catheter administration on the emotional and physiological indicators of the child
  1. Tez No: 642207
  2. Yazar: EZGİ GAMZE BURUNSUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hastanede bulunma, yatma, tedavi sürecinin uzaması çocukların emosyonel ve fizyolojik yönden olumsuz duygular içerisine girmesine sebep olur. Hastanede uygulanan invaziv girişimlerin başında yer alan IV katater yerleştirme işlemi çocuklar için zorlu ve stres yaratan bir durumdur. Araştırma İntravenöz Katater Uygulamasında Kullanılan Tespit Malzemesinin Çocuğun Emosyonel ve Fizyolojik Göstergelerine Etkisini belirlemek amacıyla renklendirilmiş desenli tespit malzemesi kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri Çocuk ve Ebeveyni Tanılama Formu, Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği(ÇEGÖ), Vital Bulgu Değerlendirme Formu kullanılarak toplandı. Araştırma için etik kurul izni ve ailelerden yazılı onam alındı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma, Pearson Ki Kare, Independent t testi, Repeated Measures testi ve Bonferroni testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Hospitalization and prolonged treatment cause emotional and physiological negative emotions in children. IV catheter placement, which is one of the most invasive procedures applied in the hospital, is a difficult and stressful situation. The research was carried out to determine the Effect of the Detection Material Used in Intravenous Catheter Administration on the Emotional and Physiological Indicators of the Child. The research data were collected using the Child and Parent Diagnosis Form, the Emotional Indicators Scale in Children, the Vital Finding Evaluation Form. For study, ethics committee permission and written consent from the families were obtained. Percentage, average, standard deviation, Pearson Chi Square, Independent t test, Repeated Measures test and Bonferroni test were used to evaluate the data.