Perkütan nefrolitotomi vakalarında postoperatif analjezi amaçlı uygulanan erektör spina alan bloğunun etkinliği
The efficiency of the erector spina plane block applied for postoperative analgesia in percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 658924
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TUNCEL TEKGÜL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç Böbrek taşlarının tedavisinde perkütan nefrolitotomi yöntemi, derlenme süresi açık cerrahiye göre kısa olduğundan günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Bu hastalarda, intraoperatif ve postoperatif ciddi somatik ve visseral ağrı olmaktadır. Bu bağlamda amacımız, PNL operasyonu geçiren hastalarda, ESP bloğunun, intraoperatif ve postoperatif opioid tüketimi ile postoperatif ağrı skorları üzerine etkinliğini ortaya koymaktı. Gereç ve Yöntem Çalışmamız prospektif, randomize, kontrollü ve açık etiketli gerçekleştirildi. Kontrol grubu (GKontrol, n:32) total intravenöz anestezi (Propofol ve Remifentanil ile) yöntemiyle genel anestezi altında opere edilirken, blok grubuna (GBlok, n:32) buna ek olarak, erektör spina plan bloğu (20 ml %0,25 bupivakain çözeltisi ile) uygulandı. Hastaların, BIS değerlerine (40-60) göre propofol, hemodinamik değerlerine (Başlangıç değeri ±%20) göre remifentanil infüzyon dozları düzenlendi. İntraoperatif hemodinami ve BIS verileri ile kullanılan toplam ilaç dozları ve operasyon sonrası 48 saat boyunca ağrı skorları ve kullanılan opioid dozları kaydedildi. Hastalar ayrıca nefrostomi kateteri çekilmesi ve mobilizasyon sırasında da izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim Percutaneous nephrolithotomy (PNL) is the chosen method today in the treatment of kidney stones, due to shorter recovery time compared to open surgery. PNL patients are exposed to severe somatic and visceral pain both intraoperatively and postoperatively. We aimed to test whether the ESP block will prove useful in terms of intraoperative and postoperative opioid consumption and postoperative pain scores in patients undergoing PNL operation. Materials and Methods The study was carried out prospectively, randomized, controlled, and open-label. The control group (GCont, n: 32) received total intravenous anesthesia with propofol and remifentanil. The block group (GBlock, n: 32) received erector spinae plane block and catheter (with 20 ml 0.25% bupivacaine solution) in addition to total intravenous anesthesia. The propofol infusion doses were adjusted by the BIS values (40-60), and the remifentanil by the hemodynamic values (baseline value ± 20%). Intraoperative total infusion doses, hemodynamic and BIS values, postoperative pain scores, and opioid doses up to 48 hours were recorded. Patients were also followed up during removal of the nephrostomy catheter and ambulation.