Mayın dedektörü prototip tasarımı
Mine detector prototype design
- Tez No: 642243
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YILMAZ, DOÇ. DR. MEHMET FATİH IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gömülü kara mayınları dünya çapında insan hayatı ve sağlığı için büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Büyük çoğunluğu Asya ve Afrika'da olmak üzere dünya üzerinde 100 milyonu aşkın gömülü kara mayınlarının olduğu resmi kaynaklarda belirtilmiştir. Bu gömülü kara mayınlarının doğru ve etkili tespiti hem askeri hem de sivil mayın temizleme açısından büyük önem arz etmektedir. Gömülü kara mayınlarının tespitinde literatüre geçmiş çok sayıda yöntem vardır. Bu yöntemler genellikle aktif sensörleri temel alan dedektörler ve geliştirilen mayın tarama sistemleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakat aktif sensörlü dedektörlerin en büyük handikapı gömülü olan kara mayınlarının tetikleme mekanizmalarının gönderilen sinyallerle tetiklenerek patlamalarına yol açmasıdır. Bu handikapı ortadan kaldırmak için pasif sensörlü detektörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada kara mayınlarını tespit etmede etkili bir yöntem olan manyetik anomali ve bu anomaliyi ölçmek için pasif sensör kullanılmıştır. Şimdiye kadar olan çalışmalarda bu yöntemin kullanılmasına rağmen hiçbir zaman elde taşınılabilen portatif bir dedektör üretilmemiştir. Çalışmamızda üretilen dedektör prototipinin yapımında temelde, kontrolör olarak mini bir bilgisayar olan Raspberry Pi, pasif bir manyetik anomali sensörü olan TE-100 sensörü ve gerekli diğer elektronik elemanlar kullanılmıştır. Bu dedektör prototipi ile değişik toprak, mayın tipleri ve farklı yüksekliklerde çeşitli ölçümler alınarak dedektör prototipinin mayın tespitinde etkili bir rol oynadığı sonuçlarla birlikte sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are major dangers to human life and health in the world because of buried landmines. It is stated in official sources that there are over 100 million buried landmines in the world, most of them in Asia and Africa. Accurate and effective detection of these buried landmines is a great importance for both military and civilian mine clearance. There are many methods in the literature for the detection of buried landmines. These methods are generally carried out by detectors based on active sensors and developed mine screening systems. But the biggest handicap of active sensor detectors is that the trigger mechanisms of land mines are triggered by the signals of sensor and mines can burst. To eliminate this handicap, passive sensor detectors are needed. In this study used magnetic anomaly, which is an effective method for detecting land mines, and passive sensor to measure this anomaly. Although this method has been used in the other studies, a portable detector carried by hand has never been produced. The detector prototype produced in this study, were used a mini computer Raspberry Pi as a controller, a passive magnetic anomaly sensor TE-100 sensor, and other necessary electronic elements. Various measurements at different soil, mine types and different heights are made with this detector prototype, and the results showing efficiency of mine detection are presented.