Kuzeybatı libya'nın kurak bölgesinde kumlu toprakların jeokimyası, oluşumu ve morfolojisi: Atıksu sulamasının etkileri
Geochemistry, genesis, and morphology of sandy soil in an arid region of Northwestern Libya: Wastevater irrigation impact
- Tez No: 642268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, Misurata işleme tesisi tarafından sulama için üretilen arıtılmış atık suyun kalitesini ve arıtılmış atık su (AAS) tarafından sulamanın Güney Misura bölgesindeki kumlu kireçli toprakların morfolojik, oluşum, mineralojik ve jeokimyasal özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu kapsamda bir yıl boyunca ayda bir olmak üzere toplamda 12 AAS örneği toplandı. Kapsamlı Kirlilik Endeksi (KKE) ve Organik Kirlilik Endeksi (OKE) bu suları hafif ve orta derecede kirli olarak sınıflandırmıştır. Analiz edilen eser elementler arasında (Fe> Mn> Zn> Co> Cu> Cd> Pb> Cr) Cd konsantrasyonu, sulama suyu için istenen sınır değerden yüksek bulunmuştur. Piper'ın diyagramı, AAS örneklerinin çoğunun kalsiyum bikarbonat bölgesine düştüğünü göstermektedir. AAS numunelerinin tümünde ABD tuzluluk diyagramında ortaya çıkan entegre tuzluluk ve alkalilik etkisi AAS numunelerinin yüksek tuzluluk ve düşük sodyum değişim tehlikesinde (C3-S1) düştüğünü gösterirken, pH, EC, Sodyum Adsorpsiyon Oranı (SAR), Toplam Çözünmüş Katı Madde (TDS), Çözünür Sodyum Yüzdesi (SSP), Magnezyum Tehlikesi (MH) ve Artık Sodyum Karbonat (RSC) açısından izin verilen sınırlar dahilindedir. Toprak örnekleri, AAS ile sulanan altı pedonun (29 yıl) ve diğer sulanmayan bölgelerden altı diğer pedonun (kuru kontrol) üç horizonundan (A, B ve C) elde edilmiştir. Sonuçlar, AAS ile sulanan pedonların kontrol pedonlarına göre belirgin bir şekilde daha yüksek tuzluluk (EC), sodyum adsorpsiyon oranı (SAR), değiştirilebilir sodyum yüzdesi (ESP), katyon değişim kapasitesi (CEC), mevcut fosfor (AP) ve toplam azot (TN), değlerine sahip olduğu ve organik madde (OM) bakımından nispeten daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, ilgili tüm değerler (EC
Özet (Çeviri)
This reseach processing plant and the effects of irrigation by treated wastewater (TWW) on the morphological, formation, mineralogical and geochemical properties of sandy calcareous soils in the South Misura region. In this context, 12 AAS samples were collected once a month for a year. Comprehensive Pollution Index (CPI) and Organic Pollution Index (OPI) classified these waters as mild and moderately dirty. Among the trace elements analyzed (Fe> Mn> Zn> Co> Cu> Cd> Pb> Cr) Cd concentration was higher than the desired limit value for irrigation water. Piper's diagram shows that most of the AAS samples fall into the calcium bicarbonate region. The integrated salinity and alkalinity effect that occurs in the US salinity diagram in all AAS samples shows that AAS samples decrease in high salinity and low sodium change hazard (C3-S1), pH, EC, Sodium Adsorption Rate (SAR), Total Dissolved Solids (TDS), Solublarch explores the quality of treated wastewater produced for irrigation by the Misurate Sodium Percentage (SSP) is within the permitted limits for Magnesium Hazard (MH) and Residual Sodium Carbonate (RSC). Soil samples were obtained from three horizons (A, B and C) of six AEDs (29 years) watered with AAS and six other peds (dry control) from other non-irrigated areas. The results are significantly higher salinity (EC), sodium adsorption rate (SAR), changeable sodium percentage (ESP), cation exchange capacity (CEC), availeble phosphorus (AP) and total nitrogen (TN), compared to control peds of AAS-watered pedon. ), it has been found to be relatively higher in terms of organic matter (OM). However, all relevant values (EC