Bi-periyodik balans sayıları ve kuaterniyonları
Bi-periodic balancing numbers and quaternions
  1. Tez No: 642269
  2. Yazar: EMRE SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, bi-periyodik balans sayı dizisi tanımlanmış, bu dizi için karakteristik denklem, üreteç fonksiyonu, Binet formülü gibi bazı temel kavramlar elde edilmiştir. Daha sonra bi-periyodik balans matris dizisi verilmiş olup bu dizinin bazı özellikleri elde edilmiştir. Son olarak bi-periyodik balan kuaterniyonlarının tanımı verilip bi-periyodik balans sayıları ve kuaterniyonları için Catalan, Cassini ve d'Ocagne gibi bazı önemli eşitlikler elde edilmiş ve bi-periyodik balans sayıları ile kuaterniyonları arasındaki ilişki verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, bi-periodic balancing sequence is defined, some basic concepts for this sequence such as characteristic equation, generating function, Binet formula were given. Then, bi-periodic balancing matrix sequence was given and some properties for this sequence were examined. Finally, the definition of bi-periodic balancing quaternions was given, some important equalities such as Catalan, Cassini and d'Ocagne for bi-periodic balancing numbers and quaternions were calculated and the relationship between the bi-periodic balancing numbers and quaternions were given.