Chara contrariada tribenuron metil toksisitesine karşı farklı amonyak derişimlerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different ammonia concentrations on tribenuron methyl toxicity in Chara contraria
- Tez No: 642282
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL RIDVAN SIVACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Farklı amonyak derişimleri, tribenuron metil herbisiti ve bunların karışımlarının, Chara contraria'da enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlar, TBARS ve protein miktarları üzerine subakut etkileri araştırılmıştır. Bu doğrultuda, makrofit, 14 gün süre ile amonyağın farklı derişimlerinin ayrı ya da herbisit ile karışımının etkisinde bırakılmıştır. APx, DHAR, GPx ve GST enzim aktiviteleri ile T-SH, NP-SH, PB-SH, TBARS ve protein düzeyleri spektrofotometrik olarak analiz edilmiştir. APx aktivitesi tüm uygulama gruplarında kontrole göre artış gösterirken, DHAR ve GPx aktiviteleri azalmıştır. GST enzim aktivitesi herbisit, düşük amonyak derişimi ve bu derişimin herbisitle kombinasyonu olan gruplarda kontrole göre azalmıştır. Ancak, yüksek amonyak derişimi ve bu derişimin herbisitle birlikte uygulandığı gruplarda artmıştır. T-SH ve PB-SH miktarları, tribenuron metil ve yüksek derişim amonyağın herbisitle karışımı olan gruplarda kontrole göre değişmemiştir. Fakat düşük amonyak derişimi, bu derişimin herbisitle birlikte verildiği grup ve yüksek amonyak derişim grubunda artmıştır. NP-SH miktarları hiçbir grupta değişim göstermemiştir. TBARS düzeyleri, bütün uygulama gruplarında kontrole kıyasla azalmıştır. Protein miktarı, düşük amonyak derişimi ve herbisit karışımı olan gruplarda artmıştır. Sonuçlarımıza göre, C. contraria'da APx ve GPx enzim aktiviteleri ile TBARS ve tiyol düzeyleri amonyak, tribenuron metil herbisiti ve bunların karışımları için biyomarkır olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Subacute effects of different ammonia concentrations, tribenuron methyl herbicide, and their combinations on enzymatic and non-enzymatic antioxidants, TBARS, and protein contents in Chara contraria were investigated. Accordingly, the macrophyte was exposed to different ammonia concentrations alone or combined with the herbicide for 14 days. Enzyme activities of APx, DHAR, GPx, and GST and T-SH, NP-SH, PB-SH, TBARS, and protein levels were analyzed spectrophotometrically. While APx activity increased in all exposure groups compared to the control, DHAR and GPx activities decreased. GST enzyme activity decreased groups with herbicide, low ammonia concentration, and their combinations compared to the control. However, it increased in all the groups that contain the high ammonia concentration. Levels of T-SH and PB-SH did not change with respect to control in groups that they were mixed with tribenuron methyl and high concentration ammonia with herbicide. However, the low ammonia concentration increased in the group in which this concentration was given with the herbicide and high ammonia concentration group. NP-SH amounts did not change in any group. TBARS levels decreased in all the exposure groups compared to control. Protein amount increased in the low ammonia concentration group and all the herbicide combination groups. According to our results, APx and GPx activities and TBARS and thiol levels can be used as a biomarker for ammonia, tribenuron methyl and their combinations in C. contraria.