Tortum Gölü yöresinde yetişen Chara sp. (su avizesi) bitkisinin bazı biyo-ekolojik özellikleri ve kimyasal yapısının mevsimsel değişiminin incelenmesi
- Tez No: 76954
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Erzurum ili, Uzundere ilçesi, Totum Gölü yöresinde bir gölette doğal- olarak yetişen Chara sp (Su Avizesi) bitkisinin bazı ekolojik ve morfolojik özellikleri ile besin maddesi kompozisyonu Ağustos, 1997-Şubat, 1998 tarihleri arasında incelenmeye çalışılmıştır. *~ Yapılan gözlemlerde bitkinin örnek alman aylar boyunca açık yeşil renkli oldukları ve vejetatif gelişmelerin yaz aylarında hızlı, sonbaharda yavaş ve kış aylarında ise tamamen durduğu görülmüştür. Fakat, kış aylarında vejetatif gelişme durmasına rağmen bitkinin yoğunluğunda bir azalma olmadığı gözlenmiştir. Bitkinin bir ana gövde ve dalcıklardan oluştuğu, yapraklarının bulunmadığı, boylarının 5-25 cm arasında değiştiği, suyun tabanındaki çamura iplik şeklinde rizoid organlarla tutunduğu gözlenmiştir. Besin maddeleri yönünden yapılan kimyasal analizlerde, bitkinin ortalama ham protein, ham selüloz, ham kül, ham yağ ve kireç miktarları sırasıyla; % 4.64, % 7.17, % 70.5, % 0.33 ve % 62 olarak bulunmuştur. Araştırma yerinin su ve toprak analizleri de ayrıca yapılmış olup, bu bitkinin yetiştiği ortamdaki suyun Ca ve Mg' ca zengin sert sulardan olduğu, toprağın ise kireç bakımından zengin topraklar grubuna girdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Some ecological, morphological and nutrient compositions of Chara sp. growing naturally in a water source in Uzundere (Tortum Lake Basin), Erzurum were tried to investigate from July 1997 to February 1998. It was observed that they kept their green colors through the months in which samples were taken and vegetative growth of them were high in summer, low in fall, completely stop in winter month. It was also observed that although vegetative growth of plant stopped in winter, the quantity of its did not degrease. It was observed that plant consisted of a main stem and branches, did not have leaves, its length was between 5-25 cm, was anchored by rhizoids to the mud in bottom of water. According to chemical analyses; raw protein, raw fiber, raw ash, raw fat and chalk (CaCO3) of Chara sp. average were found as % 4.64, % 7.17, % 70.5, % 0.33 and % 62 respectively. In addition, the water and soil of study area were also analyzed, and it was determined that the hardness of water and the chalk rate of soil were very high.