Isophya nervosa Ramme, 1931 (Orthoptera: Tettigoniidae)'un sindirim, boşaltım, dişi ve erkek üreme sistemlerinin ultrastrüktürel özellikleri
Ultrastructural features of digestive, excretory, female and male reproductive systems of Isophya nervosa Ramme, 1931 (Orthoptera: Tettigoniidae)
- Tez No: 642284
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Isophya nervosa Ramme, 1931 (Orthoptera, Tettigoniidae)'nin sindirim sistemi, boşaltım sistemi, dişi ve erkek üreme sisteminin ışık mikroskobu (IM), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ile gözlemlenen ultrastrüktürel ayrıntıları ortaya koymaktadır. I. nervosa, Orthoptera takımına ait bir türdür ve Ankara, Eskişehir ve Nevşehir illerinde yayılım göstermektedir. I. nervosa üzerinde birçok sistematik ve taksonomik çalışma olmasına rağmen, bu türün iç organlarının morfolojisi ve histolojisi ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu amaçla, I. nervosa'nın yetişkin bireyleri 2017 ve 2018 yıllarında Ankara Kızılcahamam'da toplanmıştır. Disekte edilen sistemler ışık mikroskobu çalışmaları için Formaldehit, elektron mikroskobu çalışmaları için gluteraldehit içinde tespit edilmişlerdir. Dehidrasyon, bloklama, kesit alma ve boyama işlemleri tamamlandıktan sonra incelenmiş ve fotoğraflanmıştır. Genel morfoloji ve ultrastrüktür, araştırılan diğer böcek takımları ve Orthoptera takımına ait diğer türler ile karşılaştırıldı. Yapıda küçük farklılıklar gözlense de, elde edilen veriler neredeyse benzerdir. Bu çalışmada sunulan verilerin gelecekteki çalışmalara katkı sağlayacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study reveals ultrastructural details observed by light microscope (LM), scanning electron microscope (SEM) and transmission electron microscope (TEM) of the digestive system, excretory system, female and male reproductive system of Isophya nervosa Ramme, 1931 (Orthoptera, Tettigoniidae). I. nervosa is a species that belongs to Orthoptera order and spreads in Ankara, Eskişehir and Nevşehir provinces. Although there are many systematic and taxonomic studies on I. nervosa, no study on the morphology and histology of internal organs of this species, has been encountered. For this purpose, adult individuals of I. nervosa were collected in Kızılcahamam, Ankara in 2017 and 2018. Dissected systems were fixed in Formaldehyde for light microscopy, in glutaraldehyde for electron microscopes. They were examined and photographed after dehydration, blocking, sectioning and staining processes were completed. General morphology and ultrastructure were compared to the other species belonging to Orthoptera order and other insect orders, which were analyzed. Although small differences were observed in the structure, obtained data are almost similar. It is shown that the data which present with this study, will contribute to the future studies.