1996'dan günümüze kadın parlamenter elitinin toplumsal kökenleri ve siyaset pratikleri arasındaki ilişki
Relationship between social origins of female parliamentary elites and their political practices from 1996 to the present
  1. Tez No: 642310
  2. Yazar: GİZEM EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ÖZGÖREN KINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kadınların siyasi temsil mekanizmalarında aktif olarak yer alması, toplumsal yaşamda kadın haklarının savunulmasını ve çeşitli taleplerinin bildirilmesine olanak sağlamakta ve böylece kadınların birçok alanda güçlenmesinin önü açılmaktadır. Türkiye'de hangi sosyal, ekonomik ve demografik kesimlerden gelen kadınların siyasette temsil hakkı elde edebildiği ve karar verici konumlara gelebildiği sorusu bu noktada önem kazanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 1996 ile 2018 yılları arasındaki 8 Yasama Döneminde (20.-27.Yasama Dönemleri) parlamenterlik yapmış ve yapmakta olan kadın parlamenter elitinin, toplumsal, sosyolojik, ekonomik ve demografik profillerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda kadın parlamenter elitinin yaş, eğitim seviyesi, meslek, yabancı dil seviyesi, medeni durum, çocuk sayısı, eşinin eğitim durumu, parlamento ve bürokrasi deneyimi açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda 20. ve 27. Yasama Dönemleri arasında parlamentoda yer alan kadın elitinin genelinin genç yaşta, lisans mezunu, evli, en az bir yabancı dil bilen, eğitimci ve hukukçu kökenli, eşleri lisans mezunu, parlamento deneyimleri bulunurken bürokrasi deneyimlerinin ise bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The active involvement of women in political representation mechanisms enables advocacy of women's rights in social life, and thus women's political representation paves the way for women's empowerment in various fields. It is a critical question to analyze, at this point, which social, economic and demographic background becomes more influential in terms of participation of women in politics in Turkey. This study aims to explore the eight legislative periods in between 1996 and 2018 (20th-27th Legislative Periods) in the Grand National Assembly in Turkey. In this context, the goal is to demonstrate the economic, sociological and demographic profiles of women parliamentarians in the periods in question. This master thesis evaluates the female parliamentarian elites in terms of their age, education, profession, foreign language level, marital status, number of children, education status of their spouse, and their experience of bureaucracy. As a result of this study, it was concluded that the majority of the female elite in the parliament between the 20th and 27th Legislative Periods, is young, graduated, married, having at least one foreign language, educator or lawyer, married with graduated spouses, and having experiences in parliament institution, but not experienced in bureaucracy.