İletişimsel boyutta kadına şiddetin medyada yansıması
Media exposure on violence against women in communicative approach
  1. Tez No: 642330
  2. Yazar: FATMA SEDA CİHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kadına yönelik şiddet, tüm toplumların en büyük sorunlarından biridir. Şiddet, sadece tecavüz, taciz veya fiziksel uygulanan şiddet anlamına gelmemektedir. Duygusal, sözel ve ekonomik şiddet de her an karşılaşabileceğimiz şiddet türleri arasında yer almaktadır. Kadına yönelik şiddetin birçok nedeni ve sonucu bulunmaktadır. Bunlara dayanarak, şiddete uğrayan kadının ve şiddet uygulayan erkeğin özellikleri ortaya konmaktadır. Kadına yönelik şiddet haberleri, medyada yeniden üretilmektedir. Haberler kadını daha da mağdur göstermekte, onları küçük düşürmektedir. Medya, kadını cinsel obje olarak kullanmaktadır. Güzel, seksi, zayıf kadın görüntüleri, medyada sürekli yer almaktadır. Reklamlarda, televizyonda, gazetelerde bunun örneklerine sıkça rastlanmaktadır. Bu çalışmada; şiddet kavramı, kadına yönelik şiddet, kadına yönelik uygulanan şiddetin türleri, nedenleri, sonuçları, şiddet uygulayan ve şiddete maruz kalan tarafların belirli özellikleri, medyada şiddetin görünümleri, kadına uygulanan şiddetin bir kitle iletişim aracı olan gazete ile ilişkisi, gazetelerde kadına şiddetin yer veriliş biçimleri ve bunlara örnekler verilecektir. Bu bağlamda çalışma kadına yönelik şiddetin medyadaki temsilini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma 11 Şubat 2015 tarihinde işlenen ve 13 Şubat 2015'te ortaya çıkan Özgecan Aslan Cinayeti'nin Yeni Şafak, Birgün, Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde 14 şubat 2015 ve sonraki 2 hafta içinde olan haberlerle sınırlandırılmıştır. Çalışmada söylem analizi yöntemi kullanılarak haberler analiz edilmiştir. Dört farklı gazete üzerinden yürütülen çalışmada BirGün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Hürriyet Gazetesi ve Yeni Şafak Gazetesi aynı olayı farklı açılardan değerlendirerek farklı haberleştirme yoluna gitmiştir. Cinayete dair verilerin verilmesinden çok öteye geçen gazeteler cinayet ekseninde oluşturulan meseleleştirmeyi farklı ideolojiler üzerinden yapılandırmışlardır. Bir yanda BirGün Gazetesi cinayeti kadın sorununa ve iktidarın kadına yönelik politikalarına bağlayan bir söylem oluşturarak verirken diğer tarafta Yeni Şafak Gazetesi'nin din ve ahlak eksenli meseleleştirmesi dikkat çekmiştir. Özgecan Aslan cinayeti bu bağlamda sadece bir cinayet olarak kalmayıp nedenleri ve sonuçları ile toplumsal anlamda çeşitli açılardan okuması yapılan bir konu halinde işlenmiştir. Sonuç olarak denilebilir ki medya farklı ideolojiler ışığında hem söylem oluşturmaya devam etmiş hem de var olan söylemleri destekleyip kuvvetlendirmiştir. Bu açıdan bakıldığından medyanın toplumsal yaşama dair güçlü bir işlevi ve etkisi olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is one of the biggest problems of all societies. Violence does not simply mean rape, harassment or physical violence. Emotional, verbal and economic violence is one of the violence types that we can face at any moment. There are many causes and consequences of violence against women. Based on these, the characteristics of the victimized woman and the perpetrator man are revealed. News of violence against women is reproduced in the media. The news makes the women even more victimized and humiliates them. The media uses women as sexual objects. Images of beautiful, sexy, thin women constantly take place in the media. Examples of this are frequently seen in advertisements, on television and in newspapers. In this study; the concept of violence, violence against women, types of violence against women, causes, consequences, specific characteristics of the parties who are exposed to violence, the appearance of violence in the media, the relationship between violence against women and the newspaper as a mass communication tool, the ways of violence against women in newspapers and examples will be given. In this context, the study aims to reveal the media representation of violence against women. The study was limited to the news about the murder of Özgecan Aslan, which occured on February 11,2015 and emerged on February 13, 2015, published in Yeni Şafak, Birgün, Cumhuriyet and Hürriyet newspapers on February 14, 2015 and the following two weeks. In this study, the news was analyzed by using discourse analysis method. In the study conducted through four different newspapers, BirGün Newspaper, Cumhuriyet Newspaper, Hürriyet Newspaper and Yeni Şafak Newspaper evaluated the same incident from different perspectives and used different communication methods. The newspapers, which went far beyond giving the data on the murder, structured the issue created on the axis of murder through different ideologies. On the one hand, while BirGün Newspaper gave the murder by forming a discourse that connects the women problem and the policies of the government towards women, and on the other hand, Yeni Şafak Newspaper's religious and moral issues were noteworthy. In this context, the murder of Özgecan Aslan is not only a murder, but also as a subject which is read from various angles in social terms with its causes and consequences. As a result, it can be said that the media continued to create discourse in the light of different ideologies and supported and strengthened existing discourses. From this perspective, it is seen that the media has a strong function and effect on social life.