Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı olan çocukların annelerindeki anksiyete ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
The investigation of anxiety and depression levels in mothers of children with Autism Spectrum Disorder
- Tez No: 642331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN KARAKOÇ DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların annelerindeki depresyon ve anksiyete düzeylerinin tespit edilmesi, bu değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi, depresyon ile anksiyetenin birlikteliği durumunda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve bunların birlikteliğini yordayıcı etmenlerin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırmaya, İstanbul Beylikdüzü Şehit Ömer Halis Demir Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Beylikdüzü Özel Eğitim Uygulama Okulu'na devam eden otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı olan çocukların anneleri (n=26) katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği (Kısa Form) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Tüm analizler SPSS 24.0 (SPSS Inc., Chicago, ABD) yazılım programı kullanılarak yapıldı. Araştırma kapsamında Beck Depresyon, Whoqol- Bref Yaşam Kalitesi ve Beck Anksiyete Ölçeklerine normallik testleri yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin depresyon ve anksiyete düzeylerinin demografik değişkenlerle aralarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study is to determine the levels of depression and anxiety in mothers of children with autism spectrum disorder, the relationship between these variables, to evaluate the quality of life in the case of depression and anxiety, and the factors predicting their association. Material and Method: 26 randomly selected mothers of childrens from Beylikdüzü Şehit Ömer Halis Demir Special Education Application School and Beylikdüzü Special Education Application School operating in Istanbul participated in the study. As data collection tools in the research; Beck Depression Scale (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Quality of Life Scale (Short Form) and Personal Information Form developed by the researcher will be used. All analyzes were used SPSS 24.0 (SPSS Inc., Chicago, USA) software program. Within the scope of the research, normality tests were performed on Beck Depression, Whoqol-Bref Quality of Life and Beck Anxiety Scales. Results: There was no significant difference between demographic variables the depression and anxiety levels of the mothers participating in the study (p>0.05). A relationship was found between the quality of life of mothers with autistic children and their depression and anxiety levels. Discussion: It is seen that current depression and anxiety symptoms of mothers who spend time with children with ASD who needs continuous attention and care have a negative impact on their quality of life. For this reason, it is significant to incorporate mothers into spiritual support programs.