Atatürk baraj gölü havzasının Şanlıurfa bölümü florası
Flora of Sanliurfa department of Atatürk dam watershed
  1. Tez No: 642343
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma ile Atatürk Baraj Gölü Havzası'nın Şanlıurfa Bölümü Florası araştırıldı. Araştırma alanından 2018 ve 2020 yılları arasında 460 bitki örneği toplandı. Bu örneklerin taksonomik olarak değerlendirilmesiyle 53 familyadan 190 cinse ait 291 takson tespit edildi. Bu taksonların 203 tanesi tür, 49 tanesi alttür ve 39 tanesi ise varyete düzeyindedir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılım oranları şöyledir: Iran-Turan elementleri %27,1 (79), Akdeniz elementleri %9,3 (27), D. Akdeniz elementleri %3,8 (11), Avrupa-Sibirya elementleri %4,1 (12) ve geniş yayılışlı ya da bilinmeyenler %55,7 (162)'dir. Araştırma alanında 9 (% 3,1) endemik ve 7 tane endemik olmayan nadir takson tespit edilmiştir. Araştırma alanından tanımlanan 291 taksonundan 5 tanesi Gymnospermae, 286 tanesi ise Angiospermae divisyonuna aittir. Angiospermlerin 248'i Dicotyledonae, 38 tanesi ise Monocotyledonae sınıfına aittir. İçerdikleri tür sayısına göre alandaki en büyük beş familya sırasıyla; Fabaceae (49), Asteraceae (49), Poaceae (21), Brassicaceace (20) ve Lamiaceae (17) 'dır. İlk beş sırayı alan cinsler ise Trifolium L. (10), Vicia L. (7), Astragalus L. (6), Centaurea L. (5) ve Bromus L. (5). Campanula baskilensis Behçet sp. nov. taksonu tip örneğinden sonra ikinci olarak bu çalışmada tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to research the Flora of Atatürk Dam Watershed (Şanlıurfa). 460 samples were collected from the research area between 2018 and 2019. These samples were taxonomically determined and 190 genera and 291 taxa belonging to 53 families were identified. 203 species, 49 subspecies and 39 varietes belong to these taxa. According to phytogeographical regions, taxa's distribution ratios are; Irano–Turanian element %27,1 (79), Mediterranean element %9,3 (27), East Mediterranean element %3,8 (11), Euro-Siberian element %4,1 (12) and unknown %55,7 (162). In the study area, 9 (%3.1) endemics and 7 rare taxa were determined. All the 291 taxa determined from the research area belong to Spermatophyta. 286 of Angiospermae 248 belong to Dicotyledones and 38 belong to Monocotyledones classes. The biggest five families by the number of the taxa that they contain are; Fabaceae (49), Asteraceae (49), Poaceae (21), Brassicacece (20) and Lamiaceae (17). The highest diverted genera found in the study area are; Trifolium L. (10), Vicia L. (7), Astragalus L. (6), Centaurea L. (5) and Bromus L. (5). Campanula baskilensis Behçet sp. nov. The taxon is defined second in this study after the type sample.