Lif katkılı harçların fiziksel, mekanik ve durabilite özelliklerinin incelenmesi
Examination of physical, mechanical and durability properties of fiber reinforced mortars
  1. Tez No: 642352
  2. Yazar: HÜSEYİN BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çimento ile su karışımına çimento hamuru, oluşan bu karışıma ince agrega katılarak elde edilen karışıma da harç denilmektedir. Bu tez çalışmasında, standart kum yerine ağırlıkça metakaolin ve yüksek fırın cürufu %10, 20 ve 30 oranlarında, bazalt lif ise çimento ağırlığının %1 oranında kullanılmıştır. Elde edilen harç numunelerin fiziksel özelliklerini belirlemek için ultrases geçiş hızı deneyi, mekanik özelliklerinin belirlenmesi için basınç dayanımı ve eğilme dayanımı deneyi uygulanmıştır. Ayrıca durabilite özelliklerini belirlemek için rötre deneyi, elektriksel özdirenç deneyi ve sodyum sülfat deneyi uygulanmıştır. Sonuç olarak, üretilen numunelerin fiziksel, mekanik ve durabilite özellikleri incelendiğinde şahit numuneye oranla %10 metakaolin katkılı harç numunesi ile %30 yüksek fırın cürufu katkılı harç numunesinde daha iyi değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mixture of cement and water is called cement paste and the mixture obtained by adding fine aggregate to this mixture is also called mortar. In this thesis, instead of standard sand, metakaolin and blast furnace slag were used at 10, 20 and 30% by weight and basalt fiber was used at 1% of cement weight. To determine the physical properties of the obtained mortar samples, ultrasound transition rate test was applied, compressive strength and bending strength test was applied for determination of mechanical properties. In addition, drying shrinkage test, electrical resistivity test and sodium sulfate test were applied to determine the properties of durability. As a result, when the produced samples for physical, mechanical and durability properties are examined, 10% samples of mortar with metakaolin and 30% blast furnace slag mortar samples were obtained in better values than the control samples.