Entropy based weight assignment approach in multi-criteria group decision making
- Tez No: 642353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüz koşullarının beraberinde getirdiği, hızla gelişen teknoloji ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda neredeyse her alanda artan alternatif sayısı karar verme konusunu popüler bir çalışma alanı olarak öne çıkarmaktadır. Alternatif sayısındaki artış, kriter sayısının da artmasına neden olmaktadır. Fakat, alternatif ve kriter sayılarının artması ile birlikte bir karar vericinin en iyi alternatifi seçmesi zorlaşabilmektedir. Bunun nedeni de bir karar vericinin her alanda yetkinlik düzeyine sahip olamaması ve dolayısıyla en iyi alternatifi her durumda seçemeyecek olmasıdır. Bu yüzden birden fazla karar vericinin olduğu grup karar verme problemleri, karar verme problemlerinde daha fazla tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Grup karar verme problemlerinin en zorlayıcı kısımlarından biri karar vericilere uygun ağırlıklar atayabilmektedir. Karar vericilerin farklı deneyimleri, uzmanlık alanları vb. özellikleri olduğu göz önüne alındığında her karar vericinin farklı ağırlıklara sahip olması gerektiği öngörülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, entropi yaklaşımını kullanarak karar vericilere uygun ağırlıklar atayabilmektir. Bu yüzden daha önce önerilmiş olan entropi yaklaşımlı çalışmada bulunan zayıflıkların üstünde durulmuş, zayıflığı düzeltmek amacıyla bu tezin özgün bir çalışma olmasını sağlayan sabit ağırlık ve değişken ağırlık olmak üzere iki yöntem önerilmiştir. Önerilen yaklaşımların sonuçlarını inceleyebilmek adına gerçek verilerle uygulanmış bir vaka çalışması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, decision making is one of the most popular research area with the rapid development of society and increasing number of alternatives almost in every area. An increase in the number of criteria follows the latter. Therefore, it becomes harder for a person to have a knowledge about every topic and select the best alternatives among multiple. Thus, most of the time, a group of decision makers (DM) plays role in decision making problems rather than a single DM. However, unless the decision is made after a consensus has been reached among DMs, not each DM has the same weight when selecting the best alternative since each DM has different properties such as, backgrounds, expertise levels etc. The purpose of this study is to find the appropriate weights for DMs using an entropy based approach. In order to do that, an existing approach has been studied and some drawbacks existing in that method has been pointed out. To overcome this, a corrected version of that method and a novel approach has been proposed under the names of constant weight and variable weight approaches respectively; which also constitutes the originality of this thesis. A real life case study is also presented with the intention of analyzing the effects of the proposed approach on the results.