MPS yapıların hazırlanması ve dielektrik özelliklerinin frekans ve voltaja bağlı incelenmesi
Preparation of the MPS structures and the investigation of dielectric properties as a function of frequency and voltage
  1. Tez No: 642351
  2. Yazar: SEDA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BALBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Al/(0.05Grafen-PVA)/p-Si/Al (MPS) yapılar oluşturularak, empedans (Z=1/Y=G+jωC) ölçümleri ile kompleks dielektrik sabiti (ε*=ε'-jε“), kompleks elektrik modülüs (M*=M'+jM”) ve elektriksel iletkenlik (σac) geniş frekans (5kHz-5MHz) ve voltaj (±4V) aralığında, oda sıcaklığında incelendi. Kapasitörde daha fazla yük/enerji depolamak için yüksek dielektrikli (0.05Gr-PVA) organik arayüzey tabakası Al ve p-Si arasında elektron-eğirme yöntemi ile büyütüldü. Bu ara katmanın kullanılmasıyla MPS'nin kapasitansının önemli ölçüde arttığını gözlemlendi. ε' değeri 32,586'dan (5 kHz'de) 1,132'ye (5 MHz'e) değişti. ε' ve ε“' değerlerinin artan frekans ile azalması yüzey/dipol polarizasyonu ve arayüzey durumlarının (Nss) varlığına atfedildi. Düşük frekanslarda M”'nin gözlenen düşük değerleri, uzun mesafeli bir şarj taşıyıcı mobilitesi ile ilgilidir. Diğer yandan, tanδ-V ve M"-V'de grafiklerinde pik gözlendi. Dipoller farklı yarıömürlere (τ) sahip arayüzey tuzakları ve düşük frekanslarda kolay bir şekilde takip edilebilir. Bu sebeple, büyüklük ve konumlarının frekansla değişir. Ek olarak, (0.05Gr-PVA) organik arayüzey tabakasının, geleneksel yolla kullanılan yalıtkan yerine, esnekliği, düşük enerji tüketimi ve kolay büyütme prosesi açısından başarıyla kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Real and the imaginary components of complex dielectric (ε*=ε'-jε''), complex electric modulus (M*=M'+jM“), and electrical conductivity (σac) of the fabricated Al/(0.05Graphene-PVA)/p-Si/Al (MPS) structures were investigated in the wide frequency (5kHz-5MHz) and voltage (± 4V) range by using impedance (Z=1/Y=G+jωC) measurements at room temperature. To get more storage charges/energy in capacitor, high-dielectric (0.05Gr-PVA) organic interfacial layer was grown between Al and p-Si by electrospinning method. We observed that capacitance of MPSis considerably increased by using this interlayer. The value of ε' was changed from 32.586 (at 5 kHz) to 1.132 (at 5 MHz). The decreases in ε' and ε”with increasing frequency was attributed to the existence surface/dipole polarization and surface states (Nss). The observed lower-values of M' at low-frequencies is related to a long-range mobility of charge carriers. On the other hand, the observed peak in the tanδ-V and M"-V plots and changes their magnitude and position with frequency because of at low frequencies, dipoles have enough time to orient themselves in the direction of the alternating field contrary to high frequency. Additionally, we show that organic interlayer can be successfully used instead of insulator in respect of its flexibility, low-energy consumption, and easy grown processes.