Plasenta yapışma anomalilerinde adezyon molekülü olan P-kaderin'in rolü
To evaluate the role of P-cadherin in placental invasion abnormalities and placenta previa
  1. Tez No: 642373
  2. Yazar: GİZEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÜSTÜNYURT, DOÇ. DR. BURCU DİNÇGEZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, adezyon molekülü olan p-kaderinin plasental invazyon anomalileri ve plasenta previa totalisdeki rolünün araştırılması. Gereç ve Yöntem: Mart 2019 ile 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğum yapan 150 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hasta grubu; doğum öncesi takiplerinde plasenta invazyon ve migrasyon anomalisi (plasenta previa) tanısı alan ve tanısı perioperatif olarak doğrulanan 75 hasta (49 plasenta previa, 26 plasenta akreata spektrumu) hastanın doğum sonrası plasenta ve histerektomi materyalleri toplanarak ve kontrol grubu yine hastanemizde normal vajinal yol ile doğum yapan plasental bozukluğu olmayan 75 hastanın doğum sonrası plasentaları toplanarak oluşturuldu. Toplanan plasentalardan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümünde örnek alınarak immünohistokimyasal boyama için hazırlandı. Çalışmanın sonunda, villüs trofoblast hücrelerinin sitoplazmasında adezyon molekülü olan p-kaderin üç grup (plasenta invazyon anomalisi olan grup, plasenta previa olan grup ve kontrol grubu) arasında değerlendirildi ve karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçların ve toplanan verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testiyle incelendi. Verilerin normal dağılım göstermesi durumunda gruplar arası karşılaştırmalar student t-testi ile normal dağılım göstermemesi durumunda gruplar arası karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Kategorik değişkenler arasındaki karşılaştırmalar ki-kare ve Fisher'in kesin ki-kare testi ile yapıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiler normal dağılan değişkenler için Pearson korelasyon katsayısı ile; normal dağılmayan değişkenler için ise Spearman sıra korelasyon katsayısı ile incelendi. Sürekli değişkenler ile ikili (binary) değişkenler arasındaki ilişkiler ise point-biserial korelasyon katsayısı ile incelendi. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi olarak α=0,05 alındı. Bulgular: Plasenta yapışma ve migrasyon anomalisi bulunan grubun yaş dağılımı, gravida, parite sayısı kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the role of P-cadherin in placental invasion abnormalities and placenta previa. Materials and Methods: A total of 150 patients who gave birth at University of Health Sciences, Bursa Yuksek Ihtisas Research and Training Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology were evaluated between March 2019 and 2020 retrospectively. Patients were divided into two groups: placental invasion and migration abnormality group (n=75) which is composed of placenta previa and placenta accreata spectrum and control group (n=75) composed of normal vaginal delivery. Then, patients were divided into two subgroups: placenta previa (n=49) group and placenta accreata spectrum (n=26) group. Placenta were collected after hysterectomy or normal vaginal delivery and were prepared for immunohystochemical staining at University of Health Sciences, Bursa Yuksek Ihtisas Research and Training Hospital, Department of Pathology. P-cadherin expression were compared between groups. Shapiro Wilk test was used to determine the normality of distribution. Mann Whitney U test was performed to compare the non-normally distributed, continuous variables and Student t test for normally distributed continuous ones. Chi-square and Fisher exact test were used to compare categorical variables between two groups. Variables were expressed as mean±SD and median (minimum-maximum) for continuous variables and percentages for categorical variables. The relationship between variables were assessed by Pearson correlation coefficient for normally distributes variables, Spearman correlation analysis for non-normally distributed ones. The relationship between continuous variables and binary variables were evaluated by point-biserial correlation analysis. The level of significance was set at α=0.05.