Yüzme branşında foam roller uygulamasının esneklik ve yüzme performans değerlerine etkisi
Effect of foam roller application on flexibility and swimming performance values in swimming branch
  1. Tez No: 642372
  2. Yazar: İSMET EKMEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yüzme Branşında Foam Roller Uygulamasının Esneklik Ve Yüzme Performans Değerlerine Etkisi Bu çalışmada Yüzme Branşında Foam Roller Uygulamasının Esneklik ve Yüzme Performans Değerlerine Etkisi'nin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 17 erkek 13 kadın olmak üzere toplamda 30 yüzme sporcusu katılmıştır. 30 kişiden oluşan sporcu grubu rastgele dağıtım yoluyla iki eşit gruba ayrılmıştır. Miyofasyal gevşetme tekniğini uygulayan 15 katılımcı klasik ısınma yapan 15 katılımcıdan oluşmuştur. Dinamik ısınma egzersizlerini uygulayan kontrol grubu ortalama 11,13±1,6 yaş, 146,80±14,0cm boy uzunlukları, 41,63±14,3 kilogram vücut ağırlık ortalamalarına sahipken deney grubu 11,47±1,4 yaş, 151,87±9,1 cm boy uzunlukları, 45,82±8,0 kg vücut ağırlık ortalamasına sahiptir. Araştırmaya, haftanın 4 günü, günde 2 saat antrenman yapan, spor yapma seviyeleri aynı olan yüzücüler alınmıştır. Kontrol grubu sadece dinamik ısınma egzersizleri yaparak yüzme antrenmalına devam ederken, deney grubu dinamik ısınmaya ek olarak miyofasyal gevşetme yöntemini de kullanmışlardır. Çalışma 8 hafta, haftada 4 gün günde 2 saat olarak gerçekleşmiştir. Çalışmada ön ve son test ölçümleri alınmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS statistics 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde normalite testi yapılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grupta kıyaslanmasında bağımsız değişken t-Testi kullanılmıştır. Bu grupların grup içi karşılaştırmalarında eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır. . Grup içi verilerin ön test ve son test değerleri arasında ilişkinin belirlenmesi için %95 güven aralığında(GA) sınıf içi korelasyon katsayısı(SKK) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect Of Foam Roller Applıcatıon On Flexıbılıty And Swımmıng Performance Values In Swımmıng Branch In this study, it is aimed to examine the Effect of Foam Roller Application on Flexibility and Swimming Performance Values in Swimming Branch. A total of 30 swimming athletes, 17 men and 13 women, participated in the study. The athlete group consisting of 30 people was randomly divided into two equal groups. 15 participants who applied the myofascial relaxation technique consisted of 15 participants who performed classical warming. While the control group, who applied dynamic warm-up exercises, had an average age of 11.13 ± 1.6 years, 146.80 ± .14.0 cm height, 41.63 ± 14.3 kilograms body weight, the experimental group was 11.47 ± 1.4 years, Their height is 151.87 ± 9.1 cm and their average body weight is 45.82 ± 8.0 kg. Swimmers who train for 2 hours a day, 4 days a week, and have the same exercise levels were included in the study. In addition to the dynamic warm-up exercises, the whole body myofascial relaxation techniques were performed with foam roller exercises during the warm-up phase of the training, four days a week for 8 weeks.