Hukuk öznesi olarak sivil toplum
Civil society as a subject of law
- Tez No: 642412
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR ÇALMİDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çalışma, hukuk öznesi kavramının gelişen, genişleyen ve dönüşen yönlerini ele almaktadır. Hukuk öznesinin yapısı ve tanımlanışı gereği hukuk öznesi üzerinde çeşitli tartışmalar bulunmaktadır. Bu tartışmalar ekseninde, Foucault'nun özne-iktidar geriliminde ele aldığı hukuki özne kullanılarak sivil toplumun hukuk içerisinde aktif bir özneye dönüşümü sorunu üzerinde durulmaktadır. Bu nedenle ilk bölümde genel özne felsefesi ve farklı hukuk öznesi tanımları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde sivil toplumun tarihsel gelişimi ve bu çalışmada kullanılacak yönleri detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise sivil toplum kavramının günümüz hukuk alanında işlevleri ve bu kavramın hukuki etkisi üzerinde durularak mevcut sistemdeki dönüşüm olasılığı sorgulanmıştır. Günümüzde sivil toplum kavramı farklı tiplerde örgütlenmelerin ortaya çıkmasıyla hukuk alanında varlığını sürdürmektedir. Sivil toplum örgütleri olarak anılan bu yapıların yasama faaliyetinde, yargılama sürecinde, kamuoyu oluşturmada, medya alanı gibi hukuki ve politik alanlardaki etkileri değerlendirilmiştir. Bu etkiler ışığında, sivil toplumun daha aktif bir hukuk öznesi olması durumunda, hukuk içerisinde konumlanmasının sağlayacağı faydalara ulaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study deals with the developing, expanding and transforming aspects of the concept of the subject of law. There are various discussions on subject of law by its natüre and definition. In the context of these discussions, the issue of transforming civil society into an active subject in law is emphasized by using the legal subject that Foucault handles in the subject-power tension. Therefore, in the first chapter, general subject philosophy and different legal subject definitions are emphasized. In the second part, the historical development of civil society and its aspects to be used in this study are detailed. In the third chapter, the functions of the concept of civil society in today's legal field and the legal effect of this concept are questioned and the possibility of transformation in the current system is questioned. Today, the concept of civil society continues its existence in the field of law with the emergence of different types of organizations. The effects of these structures, which are referred to as non-governmental organizations, in legislative activities, in the judicial process, in forming public opinion, in the legal and political fields such as the media field are evaluated. In the light of these effects, it is aimed to reach the benefits of being positioned within the law if civil society is a more active subject of law.