Normlar hiyerarşisinden küresel hukuka: Ulusötesi normların meşruluğu sorunsalı
From normative pyramide to global law: The legal validity of transnational norms
- Tez No: 519667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRDEN GÜNGÖREN BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Özel nitelikli hukuk süjelerinin küresel ve yerel düzeyde hukuk normları ihdas etme yetkileri, hukuki nitelik ve meşruluk açısından ele alınmalıdır. Norm üretiminin gerçekleştiği merkez, ulus devletlerden, onları da içerecek şekilde birden çok özneli bir sisteme kaymıştır. Hukuki geçerliliğe ilişkin klasik teorik yaklaşımlar bu yeni üretim süreçlerini tam anlamıyla izah edememektedir. Bu teorik açığın kapatılması için sosyolojiyi temele alan kuramsal çerçevelere başvurmak gerekmektedir. Bu kapsamda, sorunsal hukuki çoğulculuk bağlamında ele alınmıştır. Yaklaşıma göre, norm üretiminin temel öznesi artık küresel sivil toplumdur. Bununla beraber, Niklas Luhmann'ın“Genel Sistemler Teorisi”olarak adlandırılan teorik çerçevesi ışığında, tüm bu hukuki yapı yeniden tanımlanabilir. Dolayısıyla, Luhmann'ın kuramından türetilen hukuk normlarının geçerliliğine ilişkin radikal bir perspektif, küresel hukuk düzeninin neden milli hukuk düzenleri gibi geçerli kabul edilmeleri gerektiğini izah etmeye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The role of private authorities in norm generation at both local and global levels should be examined in terms of their legal character and legitimacy. The center of legal norm production was shifted towards a polycentric system involving private authorities as a vital part of the process as the nation states already are. The classical theoretical approaches to legal validity do not fully explain these new production processes. To close this theoretical gap, it is necessary to the theoretical frameworks that are based on sociology. Within this context, the problematic is handled in the context of legal pluralism. According to that approach, the main actor of norm production is now global civil society. Moreover, in the light of Niklas Luhmann's theoretical framework that is called“General Systems Theory”, the whole legal structure can be redefined. Thus, a radical approach concerning the validity of legal norms which is derived from Luhmann's theory, will guide us to explain why global legal order should be considered legitimate just as the ones created by the nation states.