20. yüzyıl Avrupa resim sanatında yas olgusu
The mourning phenomenon in the 20th. century European painting art
- Tez No: 642497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir kayıp, acı yaşamaya karşı duyulan derin üzüntüyü ifade eden yas, bireysel olarak yaşanan bir duygu olmakla birlikte kollektif olarak da yaşanabilecek bir duygudur. Ölüm ve ayrılık yasın başlıca nedenleri olmakla birlikte toplumlar açısından değerlendirildiğinde pek çok siyasi, sosyal ve ekonomik sorunun da yasa neden olduğu görülmektedir. Sanat tarihi incelendiğinde her yüzyılda yasa neden olan konuların resim sanatı içinde ele alındığı görülmektedir. Bu çalışmada da ilkçağlardan itibaren yasa neden olan savaşlar, salgın hastalıklar ve toplumsal olaylar bağlamında üretilen eserler incelenmektedir. Tezin amacı doğrultusunda ise özellikle 20. yüzyılın en hareketli akımı olan Ekspresyonizm akımının öncü sanatçılarının yası yansıtışları, dönemin sosyal sorunlarını işledikleri eserler üzerinden çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Expressing grief and deep sorrow for experiencing pain is a feeling that can be experienced collectively as well as an individual feeling. Although death and separation are the main causes of mourning, it is seen that many political, social and economic problems are also caused by the mourning. When the history of art is examined, it is seen that the issues that cause mourning in every century are handled within the art of painting. In this study, the artworks produced in the context of wars, epidemics and social events that caused the mourning since ancient times are examined. In line with the aim of the thesis, the mourning of the leading artists of the Expressionism movement, which is the most active movement of the 20th century, is analyzed through the artworks they process.