Kültürel zekâ, duygusal emek ve iş performansı arasındaki ilişkilerin çok kültürlü bir ortamda incelenmesi
Investigation of the relationships between cultural intelligence, emotional work and business performance in a multicultural environment
  1. Tez No: 642498
  2. Yazar: DENİZ DEVRİM TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Uluslararası rekabetin giderek şiddetli hale gelmesi sonucunda, örgütler artık farklı kültürel ortamlarda rekabet etmek ve başarı kazanabilmek için kültürlerarası ortamlara özgü çevresel koşullara uygun hareket etmek zorundadır. Bunun bir sonucu olarak örgütler çalışanlarından sorumluluklarını çok kültürlü ortamlarda da yerine getirmesini beklemektedir. Bireylerin faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürütmesi, kültürlerarası farklılıkları özümsemesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmada; kültürel zekâ, duygusal emek ve iş performansı arasındaki ilişkiler çok kültürlü bir ortamda incelenmiştir. Kültürel zekâ ve duygusal emek gösterimine ilişkin yapılan araştırmalar incelendiğinde, aynı kültüre sahip kurumlarda ya da aynı kültürden kişilerle yapıldığı, uluslararası ve büyük ölçekli bir örgütte kültürel zekâ ve duygusal emek ilişkisini inceleyen çalışma olmadığı görülmüştür. Bu anlamda; kültürlerarası ortamda ve duygusal emek davranışının ne ölçüde farklılaşacağı ve bu farklılaşmanın iş performansını ne ölçüde etkileyeceğinin ortaya koyulması ile yazına katkı sağlanacağı değerlendirilmektedir. Araştırma, çok uluslu bir iş gücüne sahip uluslararası bir güvenlik örgütü olan NATO'nun Kabil'de konuşlu yerleşkesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, çalışmaya gönüllü olarak katılan ve araştırma sorularını eksiksiz cevaplayan, 8 fark ülkeden 261 NATO görevlisi oluşturmaktadır. Araştırmada 11 adet hipotez kurulmuş ve değişkenler arası korelasyonu tespit etmek amacıyla SPSS programı, değişkenler arasında çoklu regresyon analizi için AMOS yapısal eşitlik modellemesi kulanılmıştır Araştırma sonucunda kültürel zeka alt boyutlarından; üst bilişsel kültürel zeka ile duygusal emeğin tüm alt boyutları arasında, bilişsel ve davranışsal kültürel zeka ile yüzeysel rol yapma duygusal emek davranışı arasında, motivasyonel kültürel zeka ile derinden ve samimi duygusal emek davranışı arasında, bilişsel ve davranışsal kültürel zeka ile iş performansı arasında, yüzeysel rol yapma ve samimi duygusal emek davranışı ile iş performansı arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bilişsel ve davranışsal zeka ile derinden rol yapma arasında, motivasyonel kültürel zeka ile yüzeysel rol yapma arasında, motivasyonel ve üst bilişsel kültürel zeka ile iş performansı arasında, derinden rol yapma ile iş performansı arasında ise ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As international competition becomes violent, organizations now have to comply with intercultural environmental conditions in order to compete and achieve success in different cultural environments. As a result, organizations expect their employees to fulfill their responsibilities in multicultural settings. The successs of individuals' activities is directly related to the adoption of intercultural differences. In this study; relationships between cultural intelligence, emotional labor and work performance have been studied in a multicultural environment. When the researches on cultural intelligence and emotional labor are analyzed, it is seen that there are no studies investigating the relationship between cultural intelligence and emotional labor in an international and large-scale organization. In this sense, the extent of emotional labor behavior will be different in the intercultural environment and affect the job performance. The research was conducted at NATO's campus in Kabul, an international security organization with a multinational workforce. The sample of the research consists of 261 NATO officers from 8 different contries who voluntarily participated in the study and answered the research questions completely. In the research, 11 hypotheses were established and the SPSS program was used to determine the correlation between variables, and AMOS structural equation modeling was used for multiple regression analysis between variables. superficial role between upper cognitive cultural intelligence and all sub-dimensions of emotional labor, between cognitive and behavioral cultural intelligence and superficial role-playing emotional labor behavior, between motivational cultural intelligence and deeply and sincere emotional labor behavior, between cognitive and behavioral cultural intelligence and work performance It has been determined that there is a significant relationship between making and sincere emotional labor behavior and job performance. In addition, it has been determined that there is no relationship between cognitive and behavioral intelligence and deep role-play, between motivational cultural intelligence and superficial role play, between motivational and metacognitive cultural intelligence and job performance, between deep role play and job performance.