Agresyonun depresif belirtiler ve dürtüsellikle ilişkisi
The relationship of agression with depressive symptoms and impulsivity
- Tez No: 642499
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı 20-50 yaş arasındaki kişilerde agresyonun depresif belirtiler, ve dürtüsellikle ilişiksinin incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye'nin farklı illerinden 436 kişi katılım göstermiştir. Yapılan araştırmada katılımcılara Buss Perry Agresyon Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda depresyon belirtileriyle agresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Depresyon belirtileriyle dürtüsellik arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Agresyon ile dürtüsellik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre erkek katılımcıların fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık, öfke, düşmanlık ölçeği toplam puanlarının kadın katılımcılarından daha yüksek olduğu görülmüştür. Erkek katılımcıların dikkat eksikliği ve motor dürtüsellik puanları kadın katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Gelir düzeyi düşük olan bireylerin depresyon puanlarının gelir düzeyi orta veya yüksek olan bireylerden daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Depresif belirtiler ve eğitim seviyesi arasında da anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship of aggression with depressive symptoms and impulsivity in people between the ages of 20-50. In this research, 436 people participated from the different provinces in Turkey. Buss Perry Aggression Scale, Beck Depression Scale and Barratt Impulsivity Scale were applied to the participants in the study. As a result of the research, no statistically significant relationship was found between depressive symptoms and aggression. A positive relationship was found between depressive symptoms and impulsivity. A statistically significant relationship was found between aggression and impulsivity. According to the findings of the research, it was observed that the total scores of the male participants' physical aggression, verbal aggression, anger and hostility scales were higher than the female participants. Male participants' attention deficit and motor impulsivity scores were higher than female participants. It was concluded that individuals with low income levels had higher depression scores than individuals with medium or high income levels. It was found that depressive symptoms also had a significant relationship with the level of education.