Bipolar bozuklukta internet kullanım düzeyinin anksiyete, agresyon, dürtüsellik ve kronotipi ile ilişkisi ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The relationship of internet use level with anxiety,aggression, impulsivity, and chronotype in bipolar disorder and its effects on quality of life
  1. Tez No: 706644
  2. Yazar: SÜVEYBE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk(BB); tekrarlayan manik, depresif, hipomanik ve karma duygudurum dönemleri ile karakterize, kronik seyirli bir psikiyatrik bozukluktur. Bu duygudurum dönemleri arasında kişi ötimik olabileceği gibi, eşikaltı belirtiler de gösterebilmektedir. Bu çalışmanın amacı ötimik BB-1 hastalarını internet bağımlılığı açısından sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak, BB hastalarında internet bağımlılığının dürtüsellik, kronotipi, agresyon ve anksiyete ilişkisini ve bunların yordayıcı etkilerinin olup olmadığını incelemektir. Ayrıca internet kullanım düzeyinin yaşam kalitesine etkilerinin araştırması da amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntemler: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran veya duygudurum bozuklukları polikliniğinde takip edilmekte olan 68 ötimik BB-1 hastası ve 88 sağlıklı kişi dahil edildi. Katılımcılar sosyodemografik veri formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu(YİBTKF), Barratt Dürtüsellik Ölçeği(BDÖ-11), Sabahçıl-Akşamcıl Anketi(SAA), Buss Perry Saldırganlık Ölçeği(BPSÖ), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri(STAİ), Bipolar Bozuklukta Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu(YKÖ) ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar YİBT puanı açısından karşılaştırıldığında fark bulunmadı. BB grubunda YİBT puanı ile yaş, kronotip, dürtüsellik toplam puanı ile dikkatsizlik ve motor alt ölçekleri, agresyon toplam puanı ile düşmanlık, fiziksel, ve öfke alt ölçekleri ilişkili bulundu. Ayrıca bipolar 1 bozuklukta YİBT puanını, yaş ve kronotipinin yordayıcı olduğu bulundu. Yaşam kalitesi ile YİBT puanları arasında anlamlı ilişki bulunmazken, değerlendirilen parametreler içerisinde dürtüsellik toplam puanının yaşam kalitesi için yordayıcı olduğu görüldü. Sonuç: Bu çalışmada BB-1 hastaları ile sağlıklı kontrol grubu arasında internet bağımlılığı düzeyi açısından fark olmadığı, BB hastalarında dürtüsellik, agresyon, akşamcıl kronotipi ve genç yaşın internet bağımlılığı ile ilişkili olmakla birlikte bunlar arasında genç yaşın ve kronotipinin akşamcıllığa yakın olmasının internet bağımlılığının belirleyicisi olduğu saptanmıştır. BB hastalarında internet bağımlılık düzeyinin yaşam kalitesi ile ilişkisi olmadığı saptanmıştır. BB'ta internet bağımlılık düzeyinin, sıklığının ve ilişkili faktörlerin anlaşılabilmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyacımız vardır. Ancak çalışmamızın sonuçları özellikle genç ve akşamcıl kronotipiye yakın olan hastaların internet bağımlılığı açısından değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Bipolar disorder (BD); It is a chronic psychiatric disorder characterized by recurrent manic, depressive, hypomanic and mixed mood episodes. Between these mood episodes, the person may be euthymic or show subthreshold symptoms. The aim of this study is to compare euthymic BD-1 patients with a healthy control group in terms of internet addiction, and to examine the relationship of internet addiction with impulsivity, chronotype, aggression and anxiety in bipolar disorder patients and whether these have predictive effects. It is also aimed to investigate the effects of internet usage level on quality of life. Materials and Methods: 68 euthymic BD-1 patients who applied to the outpatient clinic or were followed up in the mood disorders outpatient clinic of Istanbul Faculty of Medicine, Department of Psychiatry and 88 healthy individuals were included in the study. Participants was evaluated with the sociodemographic data form, Young Internet Addiction Test Short Form (YIAT-SF), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11), Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), Buss Perry Aggression Scale (BPAS), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Short Form of the Quality-of-Life Scale in Bipolar Disorder (QoLS). Results: There was no difference when the groups were compared in terms of YIAT scores. In the BD group, the YIAT score was associated with age, chronotype, impulsivity total score and inattention and motor subscales, aggression total score and hostility, physical, and anger subscales. In addition, age and chronotype were found to be predictive of YIAT score in bipolar I disorder. While there was no significant relationship between quality of life and YIAT scores in the BD group, it was seen that impulsivity total score was predictive of quality of life among the evaluated parameters. Conclusion: In this study, it was seen that there was no difference between BD-1 patients and healthy control group in terms of internet addiction level. Internet addiction was found to be associated with impulsivity, aggression, evening chronotype and young age in bipolar disorder patients. Among these, it was determined that young age and chronotype close to eveningness were the determinants of internet addiction. No correlation was observed between the level of internet addiction and quality of life in BD patients. We need more comprehensive studies to understand the level, frequency and related factors of internet addiction in BD. However, the results of our study reveal that patients who are young anf close to the evening chronotype should be evaluated in terms of internet addiction.