Annelerin erken dönem uyumsuzluk şemalarının çocukların bağlanma stilleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Nvestigation of the relationship between the mother's early disability schemes between children's binding styles
  1. Tez No: 642537
  2. Yazar: İDİL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKŞİN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada annelerin erken dönem uyumsuz şemaları ile çocukların bağlanma stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 283 anne ve 283 çocuk katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Young Şema Ölçeği Kısa Form(YSQ) ve İlişki Ölçekleri Anketi toplamda 120 ifadeden oluşan likert tipi ölçekler kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi kullanılırken üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) testi kullanılmıştır. Ayrıca kategorik bağımsız değişkenin karşılaştırılmasında Ki Kare Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between Early maladaptive schemas of mothers and attachment styles of children. In this purpose, the test was administered to 283 mothers and 283 children. Young schema questionnaire and Relationship scales questionnaire consists of 120 items and likert type scales were used. We have used Spss For Windows 25.00 program to analyze the results. While independent sample t test was used to compare two groups of variables which are normally distributed,one , way Anova test was used to compare three or more groups. Also,chi square test was used to compare categorical independet variables.