Fen bilgisi öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik duyarlılıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of sensitivities of the science teacher candidates for the teaching profession regarding different variables
- Tez No: 642588
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, fen bilgisi öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik duyarlılık düzeyini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik duyarlılık düzeyleri ile cinsiyet, adayın bulunduğu sınıf seviyesi, öğretmenlik mesleğini tercih etme sırası, adayın yaşantısının çoğunu geçirdiği yer, ailenin ekonomik durumu, öğrenim görülen üniversite, anne-baba eğitim durumu ve akademik başarı düzeyi değişkenleri arasında anlamlı derecede farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Verilerin analizinde araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve Uygun, Şahin ve Okur (2010) tarafından geliştirilen,“Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Duyarlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Amasya Üniversitesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programlarında öğrenim görmekte olan 160 kadın 60 erkek olmak üzere 220 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımına dayanan tarama deseninde tasarlanmış ve yürütülmüştür. Verilerin analizinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçları öğretmen adayların genel mesleki duyarlılık düzeylerinin oldukça yüksek olduğunu gösterirken mesleki saygınlık boyutunda duyarlılık düzeylerinin iyi düzeyde olduğuna işaret etmiştir. Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik duyarlılık düzeylerinin öğretmenlik mesleğini tercih etme sırası değişkenine göre anlamlı derecede farklılaştığı tespit edilmiştir. Cinsiyet, adayın bulunduğu sınıf seviyesi, adayın yaşantısının çoğunu geçirdiği yer, ailenin ekonomik durumu, öğrenim görülen üniversite, anne-baba eğitim durumu ve akademik başarı düzeyi değişkenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik duyarlılık düzeyinde anlamlı farklılaşmaya sebep olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlik mesleğini tercih etme sırasının öğretmenlik mesleğine yönelik duyarlılık düzeyinde anlamlı bir farklılaşmaya sebep olması meslek seçerken daha özenli davranılması gerektiğini göstermektedir. Mesleki rehberlik ve yönlendirme çalışmalarında öğrenci, veli ve okul iş birliği sağlanmalı, öğrenciler kendi kişisel özelliklerine ve isteklerine uygun mesleklere yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the level of sensitivity of prospective science teachers towards the teaching profession. Investigation was carried out to assess whether there is a significant difference between the pre-service teachers' level of sensitivity towards the teaching profession and gender, class year of students the candidate would be responsible for, candidate's preference for the teaching profession when choosing occupations, the place where the candidate spent most of his/her life, the economic status of candidate's family, the university where the candidate studied, the education level of candidate's parents and the candidate's level of academic success. In the analysis of the data,“Personal Information Form”prepared by the researcher and“Sensitivity Scale Towards Teaching Profession”developed by Uygun, Şahin and Okur (2010) were used. The sample of the research consists of 220 pre-service teachers (160 female and 60 male) studying in Amasya University and Tokat Gaziosmanpaşa University Science Education programs. The research was designed and conducted in a scanning pattern based on the quantitative research approach. The analysis of the data was performed with SPSS 15.0 package software. The results of the research showed that the pre-service teachers' level of general sensitivity towards the teaching profession was quite high, while the level of sensitivity in terms of professional reputation was good. It has been determined that the sensitivity levels of teacher candidates towards teaching profession differ significantly according to the candidate's preference for teaching profession when choosing occupation to study. It has been demonstrated that variables such as gender, level of class grade, the place where the candidate spent most of his/her life, the economic status of the family, the university where the candidate was educated, education level of parents and academic achievement level did not cause a significant difference in candidates' level of sensitivity towards the teaching profession. Those results suggest that candidates should pay closer attention when choosing a profession as a studying subject at university. In occupational guidance and orientation studies, students, parents and schools should be cooperated and students should be directed to professions that meet their personal characteristics and wishes.