Raising intercultural awareness through short stories in efl classes
Yabancı dil sınıflarında kısa hikayeler ile kültürlerarası farkındalığın artırılması
- Tez No: 642587
- Danışmanlar: PROF. FATMA FERYAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dil ve kültür iç içe geçtiği için kültür öğretimi, dil öğretiminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Etkin iletişim kurabilmek için, öz kültür ve hedef kültür hakkında farkındalık gereklidir. EFL öğrencileri arasında kültürlerarası bilinci artırmak için edebi metinler, özgün oldukları ve kültürel unsurları yansıttığı için önemli bir kaynak olabilir. Bu çalışmanın amacı, kısa öykülerin kültürlerarası farkındalık üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu yarı deneysel çalışmada, B1 düzeyindeki EFL öğrencilerinden deney ve kontrol grubu seçilmiştir. Araştırma, Türkiye'nin batısındaki bir üniversitede Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda gerçekleştirilmiştir. Altı haftalık uygulamada, 18 kişiden oluşan deney grubu öğrencileri, farklı kültürleri içinde barındıran kısa hikayeler okumuştur. Çalışmada kullanılan kısa hikayeler şu şekildedir: The Relative Advantages of Relearning my Language by Amy Choi, Cat in the Rain by Earnest Hemingway, Eleven by Sandra Cisneros, Shame by Dick Gregory, The Beauty of Difference (Anonim), and You Can't Choose Your Memories by Paul Nguyen. Öte yandan, 19 kişiden oluşan kontrol grubu öğrencileri ise, yine içerisinde kültürel öğeler içeren edebi olmayan metinler okumuştur. Bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada, Zorba (2019) tarafından hazırlanan Kültürlerarası Farkındalık Anketi ile nicel veriler toplanmış ve veri toplamak için anket, ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Veri analizi için, bağımsız örneklemler t-testi ve eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanılmıştır. Sonrasında ise nitel veri olarak odak grup görüşmesi yapılmıştır. Çalışmanın nicel bulguları, uygulama öncesi ve sonrasında çalışma grubunun kültürlerarası farkındalığında anlamlı bir değişiklik olmadığını göstermiştir. Ayrıca, deney ve kontrol grupları arasında kültürlerarası farkındalık açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Çalışmada, cinsiyet ve uluslararası deneyimlerin katılımcıların kültürlerarası farkındalığına bir etkide bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın nitel verileri ise, katılımcıların kültürlerarası farkındalığının gelişmekte olduğunu göstermektedir. Bu çalışmadan çıkarılabilecek en genel sonuç, kültürlerarası farkındalığı arttırma faaliyetlerinin göz ardı edilmemesi gerektiğidir. Sadece İngiliz ve Amerikan kültürleri değil, diğer kültürler de kültür öğretimine dâhil edilmelidir. Son olarak, öğretmenler, EFL öğrencilerinin kültürlerarası farkındalığının artırılmasına öncelik vermeli ve bunu çeşitli aktivitelerle desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
Teaching culture is an indispensable part of language teaching as language and culture are intertwined. Awareness of the self-culture and the target culture is necessary to be able to communicate efficiently. To raise intercultural awareness among EFL learners, literary texts can be a great source as they are authentic and reflect cultural elements. The aim of this study was to investigate the effect of short stories on intercultural awareness. In this quasi-experimental study, a treatment and a control group were chosen among some students at B1 level. The research was carried out in the School of Foreign Languages at a university on the west side of Turkey. In a six-week of implementation, the treatment group (18 students) read six short stories with cultural elements from different cultures. The short stories were The Relative Advantages of Relearning my Language by Amy Choi, Cat in the Rain by Earnest Hemingway, Eleven by Sandra Cisneros, Shame by Dick Gregory, The Beauty of Difference (Anonymous), and You Can't Choose Your Memories by Paul Nguyen. On the other hand, the control group (19 students) read nonliterary texts again with cultural themes in them. In the study, a mixed methods design was used. The quantitative data were collected through the Intercultural Awareness Questionnaire prepared by Zorba (2019), and the questionnaire was implemented as a pretest and posttest to gather data. For the analysis, the independent sample t-test and the paired samples t-test were administered. Also, the qualitative data were collected through a focus group interview. The quantitative findings of the study showed that there was no meaningful change in the intercultural awareness levels of the study group before and after the implementation. Furthermore, no significant difference was observed between the treatment and control groups. In the study, it was also concluded that gender and international experience did not lead to a difference in terms of intercultural awareness of the participants. The qualitative findings of the study showed that the intercultural awareness levels of the participants were on the developmental stage. The overall conclusion that can be made from this study is that activities to promote intercultural awareness should not be underestimated. Not only the British and American cultures, but also other cultures should be integrated into culture teaching. Lastly, teachers should prioritize increasing intercultural awareness levels of EFL learners with various activities.