Voleybol ve basketbolcuların bazı motorik ve fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some motorical and physical properties of volleyball and basketball players
- Tez No: 642704
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, voleybol ve basketbolcuların bazı motorik ve fiziksel özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Elazığ İli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde düzenlenen Yaz Okullarında 14-15 yaş arası 30 voleybolcu ve 30 basketbolcu olmak üzere toplam 60 lisanslı erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Voleybolcu ve basketbolcuların vücut yağ yüzdesi hesaplamasında Mc Ardle-Katch formülü ile, Sırt-bacak kuvveti Takkei marka sırt-bacak dinamometre ile, el kavrama kuvveti Takkei el dinamometre ile, dikey sıçrama ve anaerobik güç dikey sıçrama testi ve lewis formülü ile çeviklik testi illinois çeviklik testi ile, esneklik testini ise otur uzan testi ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Demografik verilerin tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmış, gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için Independent-Samples T testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular basketbolcular ve voleybolcuların vücut yağ yüzdesi karşılaştırmasında fark saptanmamıştır. Basketbolcular ve voleybolcuların bacak kuvveti, dominant el ve dominant olmayan el kavarama, çeviklik, sırt kuvveti, esneklik ve dikey sıçrama karşılaştırmasında anlamlı fark olduğu, anaerobik güçte ise fark olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; basketbolcuların ve voleybolcuların karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiş olup, bu farkların oluşma nedenlerinin ise branşları, oyun alanlarının büyüklüğü, maç süresi ve gerekse kullanılan materyallere bağlı olarak fiziksel ve motor özellikleri farklı derecede etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare some motoric and physical properties of volleyball and basketball players. A total of 60 licensed male athletes, including 30 volleyball players and 30 basketball players between the ages of 14-15, volunteered in the Summer Schools organized by the Provincial Directorate of Youth and Sports in Elazig Province. With Mc Ardle-Katch formula for the calculation of body fat percentage of with Mc Ardle-Katch formula in body fat percentage calculation of volleyball players and basketball players, Back-leg strength with Takkei brand back-leg dynamometer, hand grip strength with Takkei hand dynamometer, vertical jump and anaerobic power vertical jump test, agility test with lewis formula illinois agility test, flexibility test was measured with sit and lie test SPSS 22.0 program was used to analyze the data. Descriptive statistics of demographic data were calculated Independent-Samples T test was applied to determine the differences between groups. It was determined that there was a significant difference in the comparison of leg strength, dominant hand and non-dominant hand grip, agility, back strength, flexibility and vertical jump of basketball players and volleyball players, but no difference in anaerobic power. As a result; When comparing basketball players and volleyball players, it was determined that there is a significant difference between them, and it is thought that the reasons for the occurrence of these differences affect the physical and motor characteristics in different degrees depending on the branches, the size of the playing fields, the duration of the game and the materials used.