İzmir ilinde çalışan aile hekimlerinin ve Aile Hekimliği asistanlarının tıbbi uygulama hataları (malpraktis) hakkındaki bilgi düzeyleri, tutum ve davranışları
Detailed knowledge levels, attitudes and behaviors of family physicians and family medicine assistants working in İzmir province about Medical application errors (malpractice)
- Tez No: 642707
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç. Aile hekimliği alanında görev yapmakta olan hekimlerin malpraktis hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek; malkpraktis nedeniyle ortaya çıkan veya ortaya çıkabilecek olan hekim davranış ve defansif tıbbi uygulamalarının varlığını belirlemek, malpraktis olaylarının ortaya çıkmaması için yapılması gerekenler konusunda hekimlerin görüşlerini öğrenebilmek, malpraktis davalarının varlığının tıbbın gelişmesine katkısının veya zararının olup olmadığını öğrenmek amaçlanmıştır. Yöntem. Araştırma İzmir ilinde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi (EAH) Aile Hekimliği Anabilim Dalı (AD), SBÜ Bozyaka EAH Aile Hekimliği AD ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk EAH Aile Hekimliği AD'de 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bulgular. Katılımcıların %6,9'u aile hekimliği uzmanı, %57,9'u aile hekimi, %22,2'si hastanede çalışan aile hekimliği araştırma görevlisi, %13,0'ı sözleşmeli aile hekimliği araştırma görevlisidir. Hekimlerin %10,7'si malpraktis ile ilgili varolan kanuni düzenlemeler ile ilgili yeterli bilgi birikimi olduğunu, %88,9'u hekimlere verilen mezuniyet öncesi/sonrası eğitimin malpraktisi önleme ya da azaltmada yetersiz/çok yetersiz olduğunu, %59,0'ı malpraktis yasal düzenlemelerinin TCK'da yer aldığını belirtmiştir. Katılımcıların %92,0'ı malpraktis konusundaki endişelerinin tıbbi hizmetlerini olumsuz etkilediğini, %91,5'i daha fazla tetkik/tedavi/konsültasyon/sevke neden olduğunu belirtmiştir. Aile hekimliği sisteminde en çok ne tür malpraktis davaları ile karşılaşılabileceği sorgulandığında, hekimlerin en fazla önem atfettikleri dava sebepleri %38,8 ile sağlık raporları olarak belirtilmiştir. Kişilerin %91,9'u birinci basamak sağlık hizmeti sunumunda dava açılma endişesinin hizmet sunumuna zarar vereceğini, %94,6'sı açılan malpraktis davalarının çalışma performansını olumsuz yönde etkilediğini, %58,6'sı hasta başına ayrılabilen ortalama sürenin kısa olduğunu ve bunun çok fazla malpraktise neden olabileceğini düşündüğünü belirtmiştir. Sahada çalışanlar, daha uzun süredir hekimlik yapanlar ve“mezuniyet öncesi / sonrası eğitimin malpraktisi önleme ya da azaltmak için yeterli olduğunu”belirtenler anlamlı düzeyde daha fazla sıklıkta bilgisinin yeterli olduğunu belirtmiştir. Bilgisini yeterli gören hekimler anlamlı düzeyde daha fazla sıklıkta“Hekimin ortalama bir meslektaşının performansını gösterip göstermediği”nin malpraktis/komplikasyon ayırımında kullanılabileceğini; malpraktis sebepleri arasında“Hastalardan yeterince aydınlatılmış onam alınamaması”nın önemli olduğunu; daha az sıklıkta aile hekimliğinin diğer branşlara göre avantajlı olduğunu düşünmektedir. Malpraktis bilgi düzeyini yeterli bulmayanlar anlamlı düzeyde daha fazla sıklıkta hekimlerin malpraktis endişesinin gereğinden fazla tetkik, tedavi, konsültasyon ve sevke neden olduğunu; karşılaşabilecekleri davalar arasında anlamlı düzeyde daha fazla sıklıkta“Girişimsel müdahale ile ilgili sıkıntılar”olduğunu; aile hekimlerinin malpraktisten daha az etkilenmeleri için, aile hekimlerinden verilmesi istenilen raporların birinci basamağa daha uygun hale getirilmesinin gerektiğini düşündüklerini belirtmiştir. Sonuç. Aile hekimlerinin malpraktis yasal düzenlemeleri hakkında bilgi düzeyi ve farkındalıkları arttırılmalıdır. Bu konuda yapılacak bilgilendirme toplantıları, kurum içi eğitimler ile mevcut aile hekimlerinin; ayrıca eğitim müfredatının içeriği incelenerek malpraktis konusunun detaylı olarak anlatılmasının sağlanması ile tıp fakültesi öğrencileri ve araştırma görevlilerinin bilgi ve farkındalıkları arttırılabilir. Anahtar Kelimeler. Aile Hekimliği, Malpraktis, Bilgi, Tutum, Davranış
Özet (Çeviri)
Aim. It is aimed to measure the knowledge level about malpractice of physicians working in the field of family medicine, to determine the presence of physician behavior and defensive medical practices that occured or may occur due to malpractice; to learn the opinions of the physicians on the things to be done to prevent malpractice events, to learn whether the existence of malpractice cases contributes to the development of medicine or if it is harmful to the development of medicine. Method. The research was conducted between 1 January 2019 - 31 December 2019 at Family Health Centers, Health Sciences University (HSU) Tepecik Education Research Hospital (ERH) Family Medicine Department, HSU Bozyaka ERH Family Medicine Department and Izmir Katip Çelebi University Atatürk ERH Family Medicine Department in Izmir. Results. 6.9% of the participants are family physician specialists, 57.9% are family physicians, 22.2% are research assistants working in the hospital, 13.0% are contract research assistants. 10.7% of the physicians stated that they had sufficient knowledge about the legal regulations regarding malpractice, 88.9% stated that the pre / post graduate education given to physicians was insufficient / very insufficient in preventing or reducing malpractice, 59% stated that the legal regulations of malpractice are included in the TCK. 92.0% of the participants stated that their anxiety about malpractice affects their medical services negatively, 91.5% of them stated that this situation caused more examination / treatment / consultation / referral. When questioned what kind of malpractice cases can be encountered in the family medicine system, the reason for the cases that the doctors attribute the most importance was health reports with 38.8%. 91.9% of the respondents stated that their anxiety about filing a lawsuit would harm their health services in primary care, 94.6% stated that malpractice cases negatively affect working performance, 58.6% of them stated that the average time that can be allocated per patient is short and that this may cause too much malpractice. Those who work in the field, who have been practicing medicine for a longer time, and those who stated that“pre / post graduate education is sufficient to prevent or reduce malpractice”stated that their knowledge was significantly more frequent compared to other physicians. Compared to physicians who do not have sufficient knowledge, physicians who consider their knowledge sufficient more often stated that“whether the physician shows the performance of an average colleague”can be used in the separation of malpractice / complications, stated that it was important not to obtain informed consent from patients among the causes of malpractice, and less often stated that family medicine is advantageous compared to other branches. Physicians who do not find the level of knowledge of malpractice more often stated that“physicians' anxiety of malpractice caused more than necessary examination, treatment, consultation and referral.”, they stated that more frequently“problems related to interventional procedures”are among the cases they may encounter, and they stated that in order for family physicians to be less affected by the malpractice, the reports requested from family physicians should be made more suitable for the primary health care. Conclusion. Knowledge and awareness of family physicians about malpractice legal regulations should be increased. The knowledge and awareness of existing family physicians can be increased through informative meetings and in-house trainings. In addition, by examining the content of the education curriculum and providing a detailed explanation of the subject of malpractice, the knowledge and awareness of medical students and research assistants can be increased. Keywords. Family Medicine, Malpractice, Knowledge, Attitude, Behavior