İzmir ilinde çalışan aile hekimlerinin klinik uygulamalarında biyopsikososyal yaklaşımı ne ölçüde uyguladıklarının saptanması
The determination of to what extent family physicians working in İzmir province use biopsychosocial approach in their daily practices
- Tez No: 342095
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Biyopsikososyal (BPS) model, bireyin sağlık durumunun biyolojik, psikolojik ve sosyal süreçlerin karmaşık bir bileşimi ile karşılıklı etkileşim içerisinde olduğunu savunur. Aile hekimliğinin temel bakış açısı olmasına rağmen uygulamaya ne ölçüde yansıdığına ilişkin yeterli veri bulunmamaktadır. Bunun önemli nedenlerinden birisi, BPS yaklaşımın klinik pratiğe yansımasını ölçebilecek net ve nesnel ölçütlerin az olması, yeterince bilinmemeleri ve kullanılmamalarıdır. Bu araştırmada aile hekimlerinin klinik pratiklerinde BPS yaklaşımı ne ölçüde uyguladıklarının saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya İzmir ilinde birinci basamakta görev yapan 40 aile hekimi katılmıştır.. Her bir katılımcı, daha önceden iki senaryo üzerine eğitim almış iki simüle hasta ile ardışık olarak iki hasta-hekim görüşmesi yapmıştır. Bu görüşmeler görsel ve işitsel olarak kayıt altına alınmış ve üç araştırmacı tarafından, Margalit ve arkadaşlarının geliştirdikleri, bir ölçek kullanılarak değerlendirilimiştir. Ayrıca katılımcılarda aynı ölçekle kendi görüşmelerini değerlendirmişlerdir. Bulgular: 80 hasta-hekim görüşmesi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Biopsychosocial (BPS) model argues that the state of individual's health is in an interaction with the complex composition of the biological, psychological and social processes. Although, this model is the basic point of view of the family physicians, there is no sufficient data regarding with its reflection to daily clinical practice. One of the major reasons for this is the lack of enough, clear and objective criteria which are widely known and used to measure BPS performance of physicians. The aim of this study is to determine BPS performances of family physicians Method: 40 Family physicians working in primary health care in Izmir participated in the study. Each participant made two consultations consecutively with two simulated patients who previously trained on two scenarios. Audiovisual recordings of these consultations were evaluated by three researchers by using a scale developed by Margalit and colleagues. The participants also evaluated their own performances with the same scale. Results: : 80 patient-physician interviews were evaluated.