Türkiye'de influencer pazarlama: Dijital gezgin Barkın Özdemir ve Mücahit Muğlu incelemesi
Influencer marketing in Turkey: Digital traveler Barkın Özdemir and Mücahit Muğlu investigation
- Tez No: 642712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kullanıcılarına kendi markalarını yaratabilme imkanı sağlayan Instagram, kullanıcı hareketlerini hesap sahiplerine raporlayarak kullanıcıların kendi deneyimlerini geliştirebilme fırsatı vermektedir. Bu fırsatı değerlendiren kullanıcılar ise gelişim göstererek diğer kullanıcıların önüne geçmek için çabalamaktadır. Dijital mecralarda yayılım gösteren kişiler, içerik kategorilerinde yüksek etkileşimli içerikler yayınlayarak diğer kullanıcıların ve markaların dikkatini çekerek bu durumu kazanca dönüştürebilmişlerdir. Verilere göre gezi, moda ve güzellik içeriklerine kullanıcıların fazla ilgi göstermesi, bu konularla ilgili içerik üreten kullanıcıları daha profesyonel olanı arzulamaya itmektedir. Influencer kullanıcılar da aldıkları bu konularda daha profesyonel ve kitleye hitap eden içerikler üretmektedirler. Takipçileri azımsanmayacak sayılarda olan kullanıcılar ürettikleri içerikleri bir ürün olarak pazarlayarak daha geniş kitlelerin dikkatini çekmek için yarışmaktadırlar. Ün kavramının dijital boyuttaki varyasyonu tanınmış kişiler, günümüzde kısa sürelerde bilinirliklerini arttırmaktadırlar. Dijital mecralarda geniş takipçi topluluklarına sahip olan kullanıcılar ise kanaat önderi olarak adlandırılmaktadır ve bu kullanıcılar markalarla karşılıklı kazanç ilişkisi sağlamak adına iş birliği yapabilmektedir. Markalar kendi kimliğiyle uyuşan Influencer'lar ile çalışmayı arzulamaktadır. Kullanıcı bir ürünü satın alırken, ürün veya hizmeti kendi karakter özellikleriyle örtüştürerek duygusal bir tavır sergilemektedir. Bu nedenle marka ve Influencer uyuşması pazarlama stratejisinin sonuç verebilmesi adına önemli bir hal almaktadır. Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları, global ölçümlemelerde seyahat konularından en fazla etkileşime giren kullanıcılar arasında yer almaktadır. Gezi ve konaklama konuları ise Türkiye'deki dijital kullanıcıları tarafından en fazla tüketilen içerik konuları arasındadır. Bu alanda içerik üreten Influencer hesapları seslendikleri özel topluluklarla hem markaların hem de onları henüz takip etmeyen kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Markalar ise kitleleri etkileyen sosyal medya hesapları ile takipçi kitlesinin iletişiminde pozisyon alarak marka imajına ve satışlarına olumlu katkı sağlamak için çalışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Instagram, which provides users with the opportunity to create their own brands, gives the opportunity to develop their own experiences by reporting user movements to account holders. The users who make use of this opportunity are striving to prevent other users from developing. People who have spread through digital media have been able to turn this into profit by attracting the attention of other users and brands by publishing highly interactive content in content categories. According to the data, the attention of the users to the content of travel, fashion and beauty makes the users producing content related to these subjects to desire the more professional one. Influencer users produce content that is more professional and appealing to the audience. The number of followers is considerable and they compete to attract the attention of the wider masses by marketing the content they produce as a product. The renowned digital variation of the notion of fame nowadays enhances their recognition in a short period of time. In digital media, users with large followers are called opinion leader, and they are able to collaborate to create mutual benefit relationships with brands. Brands want to work with Influencers that match their identity. When the user purchases a product, the product or service exhibits an emotional attitude by matching its character traits. Therefore, the brand and Influencer agreement are important for the marketing strategy to yield results. According to the global metering engagaments social media users in Turkey are the most interacting users who interesting travel issues. Travel and accommodation are among the most consumed digital content categories by users in Turkey. Impressive accounts that generate content in this area are for both brands and users who haven't followed them yet. On the other hand, brands try to contribute positively to brand image and sales by taking part in the communication of followers with social media accounts that affect the masses.