Doğu Akdeniz'deki enerji mücadelesi kapsamında Türkiye'nin stratejik yapılanması
Strategic structuring of Turkey within the scope of energy struggle in the Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 642717
  2. Yazar: İLTERİŞ KAAN BARUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İçinde bulunduğumuz zaman dilimi göz önüne alındığında ülkelerin örgütsel yapılarını ve egemenliklerini devam ettirebilmeleri adına en önemli faktörlerden bir tanesi enerjidir. Ülke mekanizmasının devamı, insan yaşamının alışkanlıkları gereği enerji temel ihtiyaç durumundadır. Sürdürülebilir ekonomik yapı ve temel ihtiyaçların karşılanması adına enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç devamlı artmaktadır. Bazı ülkeler coğrafi konumları gereği yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin, bazı ülkeler ise bu kaynaklar özelinde yetersizlerdir. Kaynak bakımından zengin olan ülkeler ve yetersiz olan ülkeler arasında enerji ticareti yaşanmaktadır. Enerji ithalatına dayalı işleyişini devam ettiren ülkelerde ekonomik yönden sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu minvalde Türkiye Cumhuriyeti enerji konusunda dışa bağımlı bir politika yürütmek zorundadır. Stratejik konumu itibari ile enerji ithal eden ülkeler ile ihraç eden ülkeler arasında köprü görevi görmekte ve bu durumdan kazanç sağlamaktadır. Ülkemizin doğu ve güney kesimlerindeki komşu ülkelerde var olan enerji kaynaklarının Batı'ya aktarılması konusunda birçok yatırım gerçekleşmiştir. İki binli yıllarda başlayan Doğu Akdeniz hidrokarbon arama faaliyetleri günümüzde artmış ve çok büyük rezervler keşfedilmiştir. Bu çalışmada, Doğu Akdeniz havzasında meydana gelen hidrokarbon keşifleri sonucunda bölgesel ve uluslararası anlamda oluşan politik, siyasi, ticari ve askeri stratejilerin Türkiye açısından önemi ve bu stratejilerin sonuçları hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. Özellikle Kıbrıs adasının demografik yapısının suiistimal edilmesinin sebepleri ve Avrupa Birliği ülkelerinin bölgesel siyasetinin etkileri incelenmiştir. Bölgede yürütülen politikaların olumlu sonuçlanması için yapılması gerekenler ve sonuçları hakkında bilgiler verilmiştir. Bölgede çıkartılacak olan hidrokarbon rezervlerinin ülkemiz üzerinden batı pazarına taşınması Türkiye açısından bir kazanç olacağı gibi, ilan ettiğimiz sınırlar dâhilinde çıkartılacak olan hidrokarbon rezervleri neticesinde enerjide dışa bağımlılığın sona erdirileceği yönünde sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the current time frame, energy is one of the most important factors for countries to maintain their organizational structures and sovereignty. Energy is in the basic need due to the continuation of the country mechanism and the habits of human life. The need for energy resources is continuously increasing to meet sustainable economic structure and basic needs. Some countries are rich in underground and aboveground resources thanks to their geographical location, while some countries are particularly deficient in terms of these resources. Energy trade is experienced between resource-rich countries and non-resource rich countries. Countries that continue their operations based on energy imports experience economic difficulties. In this respect, the Republic of Turkey has to carry out an external policy on energy. It serves as a bridge between energy importing countries and exporting countries due to its strategic location and it provides profit from this situation. Many investments have been made in transferring the energy resources existing in neighboring countries in the eastern and southern parts of our country to the West. The Eastern Mediterranean hydrocarbon exploration activities, which started in the 2000s, have increased today and vast reserves have been discovered. This study explains Turkey's importance in terms of the political, diplomatic, commercial, and military strategies formed regionally and internationally as a result of the hydrocarbon discoveries occurring in the Eastern Mediterranean basin and make inferences about the results of these strategies. In particular, it examines the reasons for the misuse of the island of Cyprus's demographic structure and the effects of the regional politics of European Union countries. It clarifies the information about what needs to be done in order to accomplish conclusive results and the consequences of the policies completed in the region. Removing the transportation of hydrocarbon reserves in the region to western markets through our country will be an advantage for Turkey, in addition to this, it concludes that foreign dependency in energy will terminate from being extracted from the hydrocarbon reserves, which have declared limits.