Türkiye'deki sanayici ve iş adamları derneklerinin yönetim ve organizasyon sorunlarının tesbit ve çözümüne ilişkin bir araştırma
- Tez No: 64272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Her alanda önemli değişim ve gelişmelerin yaşandığı günümüzde, işletme-çevre etkileşiminin bir sonucu olarak ortaya çıkan Sanayici ve İş Adanılan Dernekleri (SİAD'lar), katılımcı yönetim kapsamında iş dünyasının gönüllü temsilcileri olarak kar amaçsız gönüllü kuruluşlar arasında yer almaktadırlar. Özel sektör özel kuruluşları olarak etkin bir baskı grubu olan SİAD'lar, işletmeler ile çevre arasındaki uyumlaşmayı sağlamakta ve hem işletmeler hem de toplum açısından oldukça önemli fonksiyonlar yerine getirmektedirler. Bu yüzden, profesyonel bir anlayışla, etkin ve verimli bir şekilde yönetilmeleri son derece önem arz etmektedir. İşte, uygulamalı bir araştırmayı kapsayan bu çalışmada, Türkiye'deki SİAD'ların yönetim ve organizasyon sorunları ortaya konularak bunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir. Bu çerçevede, öncelikle, işletme-çevre etkileşiminin bir sonucu olarak SİAD'ların ortaya çıkışı, örgütler içindeki yeri ve benzer örgütlerle olan ilişkileri ortaya konulmuştur. Daha sonra, SİAD'ların toplum ve işletmeler açısından önemi açıklanmıştır. SİAD'ların yönetim ve organizasyonu ise, kuruluş amaçlan, karar verme süreci, yönetim fonksiyonlarının uygulanışı, organizasyon yapısı, sosyal ilişkiler ve komite yönetimi açısından ele alınmıştır. Ayrıca, bu konular kapsamında Türkiye'deki SİAD'ların mevcut yönetim ve organizasyon uygulamaları ortaya konulmuştur. Son olarak, bu kuruluşların yönetim ve organizasyon sorunlarını tespit etmek, değerlendirmek, analiz etmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla anket metodunun kullanıldığı uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Towards the end of the 20th century, business environments have faced important changes and developments. Associations of Industrialists and Businessmen (AIBs), for example, have aroused in the last two decades and worked as nonprofit voluntary organizations to represent the business world. These organizations are among the effective pressure groups of the private sector. Thus, they are considered to being organizations that provide a compromise between business and environment, and have important functions from the perspectives of business and society. Therefore, these organizations should be managed in an effective and efficient way. The purpose of this study is to find out manegerial and organizational problems of the AIBs in Turkey and develop some proposals to solve their problems. For this purpose, the study provides explanations concerning the AIBs in general and try to establish relationships between similar organizations. Also, the importance of the AIBs is emphasized with respect to both society and business organizations. Further more, in this dissertation, management and organization of the AIBs are studied with respect to organizational goals, decision making process, implementation of management functions, organization structure, social relations, and management of committees. Then, existing management and organization practices of the AIBs in Turkey are explained. Finally, a questionaire survey researh is employed to investigate, evaluate and analyze the managerial and organizational problems of the Turkish AIBs and some proposals are produced to solve their problems. VIII