Çok uluslu şirketlerin finansal tablolarının hazırlanmasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümü için yapılan çalışmalar
- Tez No: 64273
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR TUAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Çok uluslu şirketler, birden fazla ülkede faaliyet göstermeleri nedeni ile ülkeler arası ilişkilerde önemli bir yere sahiptir. Ancak, bu şirketler farklı ekonomik, politik, kültürel ve yasal ortamlardaki muhasebe sistemlerine uyum göstermek zorunda kalmaktadırlar. Bu farklılıkların yanında, döviz çevirisi yapılmasında karşılaşılan sorunlar ve enflasyonun yarattığı sorunlar özellikle konsolide finansal tabloların hazırlanmasında önemli güçlüklere neden olmaktadır. Bunların sonucunda, ilgili kişilere güvenilir ve anlaşılır bilgi vermek üzere hazırlanan finansal tablolar amacına ulaşamayabilecektir. Bu çalışmanın amacı, çok uluslu şirketlerin finansal tablolarının hazırlanmasında ve ilgili kişilere sunumunda karşılaşılan sorunları incelemek ve bu sorunların çözümünde etkili olan çalışmalara değinmektir. Zira, uluslararası düzeyde gerçekleştirilen muhasebede uyumlaştırma ve standartlaştırma çalışmaları ile sözü edilen sorunları çözme yönünde önemli adımlar atılmıştır. Araştırmamızın içeriğinde bu konuda yapılan belli başlı çalışmalara yer verilmiş ve Uluslararası Muhasebe Standartları üzerinde durulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multinational Enterprises have important international relationships as a result of operating in more than one country. However, these companies are obliged to adapt accounting systems that are subject to different economical, political, cultural and legal environments. These differences may create difficulties for multinational enterprises in preparing and presenting financial statements. In addition to these difficulties, existence high of inflation and problems in translating foreign currency may cause important difficulties, especially in preparing the consolidated financial statements. As a result of these, the financial statements that are prepared to give reliable and understandable information to relevant persons may not achieve their objectives. The purpose of this study is to examine the problems that occur in preparing financial statements of multinational enterprises and presenting these statements to the relevant persons. Moreover, some studies that are effective in the solution of these problems have been examined in this research, because these studies that concern the accounting harmonization and standardization in international level have important roles in solving the above emphasized problems. Finally, this research examines the main studies in this subject considering International Accounting Standards. VII