Akıllı çok ölçütlü yasal takip avukatlık ofisi performans yönetimi sistemi
Smart, multi criteria performance management system for legal proceeding law offices
- Tez No: 642735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZİ ÇEVİK ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Yapılan tez kapsamında, zamanında ödenmeyen borçlar için firmaların birlikte çalıştığı yasal takip süreçlerini yürüten avukatlık ofislerinin performanslarının ölçülmesi için bir model geliştirilmiştir. Model geliştirilirken analitik hiyerarşi süreci ve bulanık analitik hiyerarşi temel alınarak iki farklı yöntem ile hesaplama yapılmıştır. Hesaplamaları yapmak üzere Java dili kullanılarak bir yazılım uygulaması geliştirilmiştir. Yazılım uygulaması, hem AHP(Analitik Hiyerarşi Prosesi) hem de BAHP(Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi) için firmaların performanslarını hesaplamakta ve hesaplama sonucunda avukatlık ofislerini performans puanına göre sıralamaktadır. Günümüzde ödenmeyen borçların miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Firmalar müşterilerine ürün ve hizmetlerini sunmakta ancak her zaman bunların karşılığında ödemelerini zamanında alamamaktadır. Bu durum firmaların nakit akışlarını, cirolarını, kredi puanlarını ve hatta marka değerlerini ciddi anlamda etkilemektedir. Bu nedenle firmalar ödenmeyen borçların tahsilatı konusuna büyük önem vermektedirler. Firmalar alacaklarını son ödeme tarihinden sonraki 90 gün içerisinde tahsil edemediklerinde yasal takip sürecini başlatırlar. Bu süreçte borçlar mahkeme aracılığıyla tahsil edilmeye çalışılır. Borçlu sayısının fazlalığı, farklı bölge ve şehirlerde yaşamaları gibi nedenlerle firmalar yasal süreci takip etmeleri için avukatlar veya avukatlık ofisleri ile çalışırlar ve hizmetleri karşılığı bu kişi veya ofislere ödeme yaparlar. Firmaların amacı ödenmeyen alacakların en yüksek miktarda tahsil edilmesidir. Bu nedenle yasal süreci takip etmesi için anlaşılan avukatlık ofislerinin performansı alacaklı firmalar için büyük önem arz etmektedir. Avukatlık ofislerinin performansına göre birlikte çalışmaya devam edip etmeme veya ne kadar büyük bir borçlu kitlesi için o ofisle çalışılacağı kararları verilmektedir. Bu nedenle birlikte çalıştıkları avukatlık ofislerinin performanslarının doğru şekilde ölçülmesi firmalar için önem arz etmektedir. Avukatlık ofislerinin performansının belirlenmesi için; kullanımı kolay, esnek, değerlendirme kriterlerinin önemlerinin sözel olarak ifade edilebildiği ve bu sözel ifadelerin sayısallaştırılılarak hesaplamalara dahil edilebildiği ve otomatize edilmiş bir model yoktur. Bu nedenlerle; avukatlık ofislerinin performansının değerlendirilmesinde kullanılmak üzere, değerlendirme kriterlerinin önem derecelerinin birbirleri ile kıyaslanabildiği ve bu kıyaslamanın sözel değerlerle yapılabildiği, analitik hiyerarşi prosesi ve bulanık analitik hiyerarşi prosesi kullanarak kriter ağırlıklarının hesaplanabildiği ve tüm süreci otomatize eden bir bilgisayar uygulaması içeren bir model geliştirilmiştir. Yapılan literatür araştırmaları ve ortak çalışılan bir firmanın ihtiyaçları da göz önüne alınarak Analitik hiyerarşi süreci ve Bulanık analitik hiyerarşi süreci temelli bir sistem geliştirilmesi uygun görülmüştür. Geliştirilen modelde, kriterler ve kriterlerin birbirleri ile kıyaslanmaları değiştirilebilir olarak tasarlanmıştır. Bu sayede, geliştirilen sistem değişen ihtiyaçlar kapsamında avukatlık ofislerinin performans değerlendirmesi için kullanılan kriterler değiştirilebileceği gibi değerler arasındaki önemler de değiştirilerek değişen ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Geliştirilen yazılım ile kriterler, kriterlerin birbirleri ile sözlü kıyaslamaları ve avukatlık ofislerinin değerlendirme kriterleri için gerçekleşen puanları sisteme girdi olarak verilerek analitik hiyerarşi süreci veya bulanık analitik hiyerarşi süreci kullanılarak performans puanları hesaplanabilir. Tez çalışması kapsamında yapılan uygulama bünyesinde, telekominikasyon sektöründeki bir firma ile ortak çalışma yapılarak avukatlık ofislerinin değerlendirilmesinde aşağıdaki beş kriterlerin kullanılmasına karar verilmiştir: 1. Asıl alacak miktarı 2. Denetim performansı 3. Müşteri memnuniyeti 4. Dosya zorluğu 5. Genel değerlendirme puanı Bu beş kriter ile sistem simüle edilmiş ve firmanın uzmanları tarafından kriterlerin sözel olarak karşılaştırılması sonucu oluşan önem ağırlıkları kullanılarak 15 adet avukatlık ofisi için performans değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, a model has been developed to measure the performances of the lawyers' offices that carry out the legal proceeding processes that the companies work together for the debts that are not paid on time. While developing the model, two different methods were calculated based on the analytical hierarchy process and the fuzzy analytical hierarchy. A software application has been developed using the Java language to make calculations. The software application calculates firms' performances for both AHP (Analytical Hierarchy Process) and FAHP (Fuzzy Analytical Hierarchy Process) and sorts the law firms according to their performance score. Today, the amount of unpaid debts is increasing day by day. Companies offer their products and services to their customers, but they are not always able to receive their payments on time. This seriously affects firms' cash flows, turnovers, credit ratings and even brand values. Therefore, companies attach great importance to the collection of unpaid debts. When companies cannot collect their receivables within 90 days after the last payment date, they start the legal processding process. In this process, debts are tried to be collected through the court. Firms work with lawyers or law offices to follow the legal process due to the high number of borrowers, living in different regions and cities, and pay for these services. The purpose of the firms is to collect the unpaid receivables at the highest amount. Therefore, the performance of the lawyers' offices, which are agreed to follow the legal process, has a great importance for creditor companies. Depending on the performance of lawyers' offices, decisions are made whether to continue working together or not, working with how large group of borrowers. For this reason, it is important for companies to measure the performance of the lawyers' offices they work with. To determine the performance of the law firms; There is no automated model that is easy to use, flexible, the importance of evaluation criteria can be expressed verbally and these verbal expressions can be digitized and included in calculations. For these reasons; In order to evaluate the performance of law firms, a model has been developed that includes a computer application that automates the whole process, where the severity of the evaluation criteria can be compared with each other and this comparison can be made with verbal values, the criteria weights can be calculated using the analytical hierarchy process and the fuzzy analytical hierarchy process. Considering the literature researches and the needs of a collaborated company, it was deemed appropriate to develop a system based on Analytical hierarchy process and Fuzzy analytical hierarchy process. In the developed model, the criteria and the comparisons of the criteria are designed interchangeably. In this way, the developed system was designed to meet the changing needs by changing the importance between the values as well as changing the criteria used for performance evaluation of the lawyers' offices within the scope of changing needs. Performance scores can be calculated by using analytical hierarchy process or fuzzy analytical hierarchy process with the developed software and criteria, verbal comparisons of the criteria and the scores realized for the evaluation criteria of the law offices as input. Within the scope of the application made within the scope of the thesis, it was decided to use the following five criteria in the evaluation of the lawyers' offices by collaborating with a company in the telecommunication sector. 1. The amount of the original debt 2. Audit performance 3. Customer satisfaction 4. File difficulty 5. Overall assessment score The system was simulated with these five criteria and performance evaluations were carried out for 15 lawyers' offices using the importance weights of the company by verbal comparison of the criteria.