Network structure analysis
Ağ yapıları analizi
- Tez No: 642738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda, verileri karmaşık sistemler olarak ele alan çalışmalarda artış gözlenmektedir. Karmaşık ağların (ağırlıklı) çizgelerle temsili, araştırmacıların çizge kuramı araçlarını kullanarak yöntemler geliştirmelerine sebep olmuştur. Sistemlerin karmaşıklığından dolayı, ilişkili çizgeleri de karmaşıktır. Bu yüzden, filtrelenmelidir. Bu tez korelasyon tabanlı ağ yapılarının incelenmesi üzerinedir. Bu tezin amacı çizge kuramı yöntemlerini kullanan filtreleme metodları olarak bilinen MST (minimum geren ağaç) ve PMFG (filtrelenmiş maksimal düzlemsel çizge) yöntemlerinin matematiksel arka planını vermektir. Bu tezde, ilk olarak, temel çizge kuramı ve teoremler çalışılmıştır. PMFG yi anlatabilmek için düzlemsel çizgelerden başlayarak, düzlemsellik fikri gömülebilmeye genişletilmiştir. Daha sonra, MST ve PMFG için filtreleme prosedürleri ve algoritmaları üzerine çalışılmıştır. Aynı hiyeraşik ağaca sahip olmalarına karşın MST yönteminden daha etkin olduğu gösterilen PMFG yöntemi üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu iki yöntemin inşa metodlarının detayları ve farklılıklarını gösterebilmek amacı ile küçük bir veri seti üzerinde uygulama yapılmıştır. Son olarak, tezin son bölümünde, tezde elde edilen sonuçlar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2013-2018 yılları arasında Hanehalkı İşgücü Anketleri'nden elde edilen ücret verisine uygulanmıştır. Tezin özgün katkısını bu uygulama oluşturur. Öbek yapısı her bir öbek içindeki bilgi ve klik analizi yapılarak elde edilmiştir. Sonuçlar, PMFG yönteminin, Türkiye'de işgücü piyasasının verilen dönemdeki yapısı hakkında tutarlı bilgiler vererek etkin bir filtreleme yöntemi olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Çizge Teorisi, Düzlemsellik, Filtreleme, Hiyerar³ik Yap, Kümelenme, Minimum Geren A§aç, Filtrelenmi³ Maksimal Düzlemsel Çizge
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a considerable rise in the study of analysis of data as complex systems. The representation of complex networks as (weighted) graphs lead researches to improve graph theoretical methods. Because the network is complex, the associated graphs are complicated. Therefore, it needs to be filtered. The main focus of thesis is correlation-based networks. We aim to give the mathematical background of the graph theoretical filtering methods, (MST) Minimal Spanning Tree and (PMFG) Planar Maximally Filtered Graph. Firstly, we study the basic graph theory and related theorems. The notion of planarity of graphs is considered extensively to initiate the PMFG. Starting from planar graphs, we extend the notion of planarity to the embeddability of the graphs. Next, we study the filtering procedures and the construction algorithms for MST and PMFG. We concentrate on PMFG method which provides more information than the MST, although they have the same hierarchical organization. To illustrate the construction algorithms and the basic differences, we apply the procedures to a small data. Finally, we give the main contribution of thesis which is an application of studied filtering techniques to a wage data obtained from Household Labour Force Surveys (2013-2018) held by Turkish Statistical Institute. We give the correlation-based analysis of the wage data by examining the information within each cluster analysing the clique structure. Our study shows that the PMFG method is efficient in filtering relevant information about the structure of the labour market in Turkey in the given period of time. Keywords : Graph Theory, Planarity, Filtering, Hierarchical Structure, Clustering, Minimum Spanning Tree, Planar Maximally Filtered Graph.