MPLS yönlendirme kullanan omurga ağ yapısının performans değerlendirmesi
Performance analysis of backbone network structure using MPLS routing
- Tez No: 342529
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzün servis sağlayıcıları omurga ağlarında ağırlıklı olarak MPLS protokolünü kullanmayı tercih etmektedirler. Bunun sebebi MPLS protokolünün diğer protokollere göre yüksek hızda veri transferine olanak sağlamasıdır. Bu sayede servis sağlayıcıları artan trafik yükünü kolaylıkla kontrol edebilmektedirler. Bu çalışma MPLS protokolü kullanan omurga ağların performans değerlendirmelerini içermektedir. Tez çalışmasında servis sağlayıcılarının Türkiye?de kullandığı tipik omurga ağ yapısının OSPF ve IS-IS protokolleri kullanılarak oluşturulan topolojiler üzerinden MPLS?in kullanıldığı ve kullanılmadığı durumlarda farklı trafikler geçirilerek benzetimi yapılarak etiketleme teknolojisinin ağ trafiğine etkisinin analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda MPLS kullanıldığında omurga ağ yapısının performansının arttığı, seğirmenin azaldığı ve veri aktarım hızının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today?s service providers mainly prefer using MPLS protocol in their backbone networks. MPLS protocol allows high speed data transfer, compared to other protocols. In this way service providers can easily control increasing traffic loads. This thesis is focused on performance analysis of backbone networks using MPLS protocol. In this thesis, by conducting simulation of backbone network topology in Turkey, on which OSPF and IS-IS protocols are considered, performance analysis of this network has been done in terms of bandwidth, jitter and data transfer rate when MPLS protocol is applied on top of these protocols. As a result of this analysis, it has been observed that the performance of backbone network structure has been improved by reducing jitter and increasing data transfer rate.