Sosyal ağ analizi: Türk idare yapısındaki sosyal ağların incelenmesi
Social network analysis: Analysis of social of social networks in the Turkish admistrative structure
- Tez No: 811415
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT İZCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin idari yapısındaki sosyal ağların ortaya çıkarılmasına ve analizine odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, Türkiye'nin idari yapısının sosyal ağ analizi yöntemleri kullanılarak incelenmesi ve yönetim yapısının, işleyişinin ve etkinliğinin anlaşılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'deki il ve ilçelerde, yönetici pozisyonundaki kamu görevlilerinin ilişkileri, sosyal ağ analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, sosyal ağ analizinin temel teknikleri kullanılmış ve yöneticilerin, yönetim yapısındaki rolü ve etkileşimleri analiz edilmiştir. Üç farklı ilde yapılan anketlere, kaymakamlar, il ve ilçe müdürleri katılmıştır. İllerdeki yöneticilerin sosyal ağlarının nasıl farklılaştığı ve bilgi akışının nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. Araştırma kapsamındaki illerin, bakanlık merkez teşkilatı ile ilişki ağları da ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bulgular, Türkiye'deki kamu kurumları arasında, birbirleriyle etkileşimi zayıf olan kurumlar bulunduğunu göstermektedir. Bazı il ve ilçelerde, yönetim ağlarında kümelenmeler bulunmaktadır. İlçe ağlarında, kaymakamlar, jandarma komutanları ve emniyet müdürleri arasında, demir üçgenlere benzeyen yapılar bulunduğu tespit edilmiştir. Belediye teşkilatının, merkezi idarenin taşra örgütlenmeleri ile bağlarının zayıf olduğu, tespit edilen bulgular arasındadır. Belediye teşkilatı ile bağlantıyı sağlayan aktörlerin arasındalık merkezilikleri yüksektir. Merkez-taşra ilişki ağları da incelenmiştir. İl ve ilçe yöneticilerinin ilişki ağları ortaya konularak, merkez teşkilatı, taşra ilişki ağının verimliliği tartışılmıştır. Merkezi idarenin ilçeye ulaşmak için izlediği yol ile ilçe yöneticilerinin merkeze ulaşmak için izlediği yolun farklı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Türkiye'nin yönetim yapısındaki sosyal ağların analiz edilmesine odaklanarak, kamu kurumlarının sosyal ağ yapılarının analiz edilmesine katkı sağlamaktadır. Sosyal ağ analizi yöntemlerinin, çok sayıda personel çalıştıran kurumlarda performans denetimi olarak da kullanılmasının faydalı olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışma, sosyal ağ analizi yöntemlerinin kamu yönetimi araştırmalarında kullanım potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the reveal and analysis of social networks in Türkiye's administrative structure. The aim of the research is to Türkiye's administrative structure by using social network analysis methods and to understand the administrative structure, functioning and effectiveness. For this purpose, the relations of public officials in administrative positions in provinces and districts in Türkiye have been examined by using social network analysis methods. The study has used the basic techniques of social network analysis and analyzed the role of administrators in the administrative structure and their interactions. The surveys were conducted in three different cities with the participation of district governors, provincial directors, and district directors. It has been examined how the social networks of the administrators in the provinces differ and how the information flow takes place. The relation networks of the provinces within the scope of the research with the ministerial central organization have also been tried to be revealed. The findings show that there are institutions that have weak interaction with each other among public institutions in Türkiye. There are clusters among administrators in several provinces and districts. It has been determined that there are structures resembling iron triangles among district governors, gendarmerie commanders and police chiefs in district networks. In the provincial and district networks, municipal administrators, who are considered important to be connected with the central administration, are also within the scope of the research. It is among the findings that the municipal organization has weak ties with the provincial organizations of the central administration. The betweenness centrality of the actors providing the connection with the municipal organization is high. Moreover, the relation networks between the ministerial organization and the provincial organization have been also examined. The relation networks of the provincial and district administrators have been revealed and the efficiency of the central organization and the provincial relation network has been discussed. It has been determined that the way followed by the ministries to reach the district and the way followed by the district administrators to reach the ministries are different. As a result, this study contributes to the analysis of social network structures of public institutions by focusing on the analysis of social networks in Türkiye's administrative structure. It is considered to be beneficial to use the social network analysis methods as a performance audit in institutions employing a large number of personnel. This study shows the potential of using the social network analysis methods in public administration research.