A study of the day-ahead energy market auctions from a multi-objective perspective
Gün öncesi enerji piyasası ihalelerinin çok amaçlı bakış açısı ile incelenmesi
- Tez No: 642756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU LOKMAN, PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Gün Öncesi Elektrik Piyasalarındaki piyasa takas problemi için yaklaşımlar geliştirdik. İlk olarak piyasa fazlası ençoklama problemini sunuyor ve problemi fiyatlandırma kısıtları altında inceliyoruz. Fiyatlandırma kısıtları, reddedilmesi gerekirken kabul edilen veya kabul edilmesi gerekirken reddedilen teklifler sonucu ortaya çıkan piyasa zararı veya kaçırılan piyasa fazlasını sınırlandırmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu problem için fiyat tabanlı olursuzluk kesileri ile bir Benders ayrıştırma algoritması geliştirdik. Geliştirdiğimiz algoritma, gerçek boyutlu problem örneklerinde mevcut Benders ayrıştırma algoritmalarından ve asal-eşiz problem yaklaşımından daha iyi performans göstermektedir. Sonrasında, piyasa fazlası ençoklama, piyasa zararı ve kaçırılan piyasa fazlası enazlama amaçları ile problemin çok amaçlı formülasyonunu sunuyoruz. En az bir amaç fonksiyonunun kesikli değerler aldığı üç amaçlı karışık tamsayı doğrusal programlama problemlerini için koni tabanlı bir arama algoritması geliştirdik, ve bu algoritmayı gün öncesi elektrik piyasası takas problemi üzerinde uyguladık. Baskın noktalar kümesini inceledik ve piyasa işletmecisi için piyasa kurallarına yönelik çıkarımlar yaptık.
Özet (Çeviri)
In this study, we develop approaches for the market clearing problem in European day-ahead electricity markets. We first present the surplus maximization problem and extend it with pricing constraints that limit market loss or missed surplus associated with paradoxically accepted and rejected bids. We develop a Benders decomposition algorithm with price-based Benders infeasibility cuts to solve the problem. Our algorithm outperforms the state-of-the-art Benders decomposition algorithms and the primal-dual approach on practical-sized market instances. Then, we develop a multi-objective formulation of the problem with market surplus, market loss and market missed surplus objectives where the first one is to be maximized, and the last two are to be minimized. We develop a cone-based search algorithm to solve three-objective mixed-integer linear programming problems where at least one objective takes discrete values, and apply the algorithm on the three-objective day-ahead electricity market clearing problem. We examine the characteristics of the nondominated set of the problem and derive insights for market operators related to the design of the market rules.