Fotovoltaik sistemlerde batarya ve süper kapasitörün hibrit kullanımının incelenmesi
Investigation of the hybrid use of battery and super capacitor in photovoltaic systems
- Tez No: 642757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FAHRİ ÜNLERŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir DC makinesine sahip bağımsız bir fotovoltaik enerji sistemindeki hibrit bir pil-süperkapasitör depolama sistemi, süperkapasitörün fotovoltaik sistemlerdeki etkisini göstermek için incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, bağımsız bir fotovoltaik sistemle çalışan bir DC makinesinin çalışmasına süperkapasitörün katkısını belirlemektir. Bu bağlamda, DC makinesi için gerekli olan enerjinin kalıcı üretimi, hibrid akü-süperkapasitör depolama sistemi tarafından üretilir. İlk olarak, doğru akım makinesinin ve küresel sistemin çalışması, sadece süperkapasitör enerji depolama sistemi olarak bağlandığında gözlenmiştir. Bundan sonra, enerji depolama sistemi batarya olduğunda doğru akım makinesinin ve küresel sistemin çalışması gözlenmiştir. Son olarak, doğru akım makinesi ve küresel sistemin çalışması, batarya ve süperkapasitör hibrit enerji depolama sistemi olarak birleştirilerek gözlemlenmiştir. Sonuçlar, süperkapasitörün performansının ve küresel sisteme sağladığı avantajların katkısını doğrulamak için simülasyon yoluyla elde edilmiştir. Simülasyon devresi verişmiş ve süperkapasitör katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A hybrid battery-supercapacitor storage system in a stand-alone photovoltaic energy system with a DC machine was examined to show the supercapacitor effect in photovoltaic systems. The purpose of this study is determining the contribution of supercapacitor in the operation of a DC machine powered by a stand-alone photovoltaic system. In this context, the permanent production of the energy necessary for the DC machine is generated by the hybrid battery-supercapacitor storage system. First, the operation of the DC machine and the global system are observed when only the supercapacitor is connected as an energy storage system. After that, the operation of the DC machine and the global system are observed when the energy storage system is the battery. Finally, the operation of the DC machine and the global system are observed when the battery and the supercapacitor are combined as a hybrid energy storage system.The results were obtained by simulation in order to confirm the contribution of the supercapacitor's performance and its advantages to the global system. The simulation circuit is presented and the contribution of supercapacitor is discussed.