Integrated simulation and optimization of decentralized Turkish electricity market
Türkiye elektrik piyasasının modellenmesı ve bütünleşik benzetım/eniyileme uygulaması
  1. Tez No: 325566
  2. Yazar: SONER ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çoğu diğer metaların aksine, elektrik saklanabilen metalardan değildir. Bu nedenle, elektrik üretimi sürekli bir zaman ölçeği üzerinde gerçekleşen taleple yakından eşleşmelidir. Öncelikle bu nedenden dolayı, sistemde gerçekleşen arz ve talebi dengelemek için gereken fiziksel işlemleri yönetmek ve kontrol etmek amacıyla, tek bir merkezi sistem operatörü gerekmektedir. Bu dengelemeyi gerçekleştirmek ve kontraksız üretimin alım/ satımını gerçekleştirilecek pazarı oluşturmak için 2004 yılında `Dengeleme ve Uzlaştırma' olarak adlandırılan sistem yürürlüğe konulmuştur. Bu sistemde, iletim yani ulusal şebekeye dağıtım ve mülkiyet tamamen birbirlerinden ayrılmış, yeni iletim yatırımlarının planlanması ve yeni iletim tesislerinin inşa sorumlulukları Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'e (TEIAS) devredilmiştir. Diğer bir taraftan üretim ise bu sistemde bir `açık artırma' sistemi ile ürettiği elektriği satan bazıları kamu, bazıları ise özel bireysel enerji şirketleri tarafından yerine getirilmektedir. Bu ?açık artırma? sistemi, Gün Öncesi Piyasası ve Gerçek Zamanlı Dengeleme Piyasası adı verilen iki çeşit bağımsız dengeleme ve uzlaştırma faaliyetlerinden oluşmaktadır. Bu çalışma ?Dengeleme ve Uzlaştırma? yönetmeliğine bağlı kalarak, Gün Öncesi ve Gerçek Zamanlı Dengeleme piyasalarını ve piyasaya katılan elektrik üretim santrallerini; sistem fiyatları, karlılık, kapasite kullanımı, pazar payı indeksleri gibi birçok açıdan incelemekte ve bu piyasalarda karar almasını sağlayacak algoritma analizleri yapmaktadır. Sonuçlar, bağımsız elektrik üreticilerinin saatlik teklif vermesi prensibi altında çalışan dağınık elektrik piyasasının kilit özelliklerine ve rekabetçi piyasa ortamının incelenmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unlike most other commodities, electricity cannot be stored. Therefore, its generation must closely match the demand on a continuous time scale. Primarily for this reason, an independent system operator is needed to manage, monitor and supervise the market behavior and control the physical operations to balance the demand and supply. The regulation called ?Balancing and Settlement? based on Electricity Market Law No.4628 enacted in 2001, was put into practice in 2004 to form more liberalized market where uncontracted generation can be traded. In this new system, transmission was completely separated from the distribution and the ownership of the national grid, the responsibilities of planning new transmission investments and building new transmission facilities were transferred to the TEIAS. Generation, on the other hand, was to be accomplished by many individual power companies (some public and some private) who would be selling the electricity produced in an ?auction? system. This ?auction? system consists of the Day-Ahead Market and of the Real-Time Balancing Market. This study analyzes the Day-Ahead and the Real-Time Balancing markets and power generator agents in many aspects like system prices, demand levels, profits, market shares, capacity utilization and algorithms which enable power generator agents to take decision regarding the matters related to the Day-Ahead Market operations according to administration of the ?Balancing and Settlement? regulation in an agent-based simulation model. Results provide key insights into the behavioral and the structural aspects of decentralized electricity market and investigate the electricity market restructuring and implication of competitive power market based on hourly bidding.