Naringeninin deneysel otoimmun ensefalomyelit oluşturulan C57Bl6 farelerde aromataz ve 3beta-HSD enzim ekspresyonlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of naringenin on aromatase and 3beta-HSD enzyme expressions in a model of experimental autoimmune encephalomyelitis in C57Bl6 mice
  1. Tez No: 642770
  2. Yazar: EFE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışma östrojenik etkili bir flavonoid olan naringeninin Multiple Skleroz (MS) hastalığının rodent modeli olan deneysel otoimmun ensefalomiyelit (EAE)'de olası koruyucu ve tedavi edici etkilerini ortaya koymak üzere planlanmıştır. Bu amaçla C57BL6 farelerde EAE oluşturularak, oral yolla naringenin uygulandı. EAE modelindeki etkileri klinik ve histopatolojik olarak incelenirken, aromataz, 3βHSD, östrojen reseptörleri (ÖR) ve progesteron reseptörü (PR) ekspresyonlarına etkisi de immunohistokimyasal olarak incelendi. Materyal ve Metot: Çalışmada 50 adet 12 haftalık, erkek C57BL6 fare kullanıldı. Fareler 10'arlı 5 gruba ayrıldı (kontrol, naringenin, hastalık, profilaksi ve tedavi grubu). Hastalık, profilaksi ve tedavi gruplarında MOG(35-55) proteini ve pertussis toksin ile EAE modeli oluşturuldu.Profilaksi, tedavi ve naringenin gruplarında oral gavaj yoluya naringenin uygulandı. Farelerden beyin ve omurilik doku örnekleri alınıp, histokimyasal yöntemlerle EAE modelindeki lezyonlar belirlenerek, naringeninin EAE modelindeki lezyonlara ve aromataz, ÖR, 3β-HSD ve PR üzerine etkileri immunohistokimyasal yöntemle araştırıldı. Bulgular:EAE hastalık modelinde farelerde arka ayaklarda ve kuyrukta paraliz gibi klinik bulguların oluştuğu ve histopatolojik incelemelerde omurilikte mononüklear yangısal hücre infiltrasyonları şekillendiği, immunohistokimyasal incelemelerde ise aromataz immunopozitiflik oranı azalırken, ÖR ve 3β-HSD ve PR immunopozitiflikoranının arttığı tespit edildi. Naringeninin özellikle tedavi grubunda daha belirgin olmak üzere, yangısal hücre infiltrasyonlarını sınırladığı, ÖRve 3β-HSD immunopozitiflik oranını düşürürken, aromataz immunopozitiflik oranını artırdığı belirlendi. Sonuç:EAE hastalık modelinde şekillenen klinik ve histopatolojik bulguların naringenin etkisi ile belirgin bir şekilde gerileme gösterdiği fakat hastalık oluşumunu tamamen engelleyemediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to demonstrate the possible protective and therapeutic effects of naringenin, an estrogenically effective flavonoid, in experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE) which is the rodent model of multiple sclerosis (MS) disease. For this purpose, EAE was established in C57BL6 mice, and naringenin was administered orally. Preventive and therapeutic effects were examined according to clinical and histopathological and immunohistochemical (aromatase, 3βHSD, estrogen receptors (ER) and progesterone receptor (PR) expressions) parameters. Material and Method:Fifty, 12-week old C57BL6 malemice were used in the study. Mice were divided into 5 groups of 10 (control, naringenin, disease, prophylaxis and treatment group). In the disease, prophylaxis and treatment groups, the EAE model was created with MOG(35-55) protein and pertussis toxin. Naringenin was administered by oral gavage in the naringenin, prophylaxis and treatment groups. Brain and spinal cord tissue samples were obtained from mice, and lesions in the EAE model were determined by histochemical methods. The effects of naringeninon lesions in the EAE model and aromatase, 3β-HSD, ER and PR were investigated with immunohistochemicalmethods. Results:In EAE disease model, clinical findings such as paralysis occurred in the hind legs and tail in mice and mononuclear inflammatory cell infiltrations in the spinal cord were observed in histopathological examinations. Immunohistochemical examinations revealed that the aromatase immunopositivity rate decreased, while the rate of ER,3β-HSD and PR increased. It has been determined that naringenin limits inflammatory cell infiltrations, especially in the treatment group, decreases the rate of ER and 3β-HSD immunopositivity, while increasing the aromatase immunopositivity rate. Conclusion:Naringeninameliorated clinical and histopathological findings induced by EAE disease model in mice but it could not completely preventthe disease.