Travmatik fasiyal paralizi oluşturulmuş rat modelinde naringenin'in sinir iyileşmesine etkisi
The effects of naringenin on nerve healing after traumatic facial nerve palsy model on rats
  1. Tez No: 658461
  2. Yazar: SONGÜL DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KARADAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; deneysel olarak travmatik periferik fasiyal paralizi oluşturulan ratlarda, sistemik olarak uygulanan naringenin'in sinir iyileşmesi üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve metilprednizolon ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal - Metod Çalışmaya ağırlıkları ortalama 250-300 gr olan, sağlıklı, erkek cinsiyette 32 tane Wistar Albino tipi sıçan dahil edildi. Tüm sıçanlarda anestezi altında fasiyal sinirin bukkal dalı bulundu ve çevre dokulardan zedelenmeden diseke edildi. Sıçanlar eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Grup 1: kontrol grubu, Grup 2: intraperitoneal metilprednizolon, Grup 3: oral naringenin , Grup 4: intraperitoneal metilprednizolon ve oral naringenin grubu olarak ayrıldı. Sinir identifikasyonundan hemen sonra tüm gruplardaki hayvanlara elektromiyografi (EMG) yapılarak, hayvanların her birinin bazal latans süreleri ve uyarı amplitüdleri tespit edildi. Sıçanlarda travmatik fasiayal paralizi, fasiyal sinirin bukkal dalı tam kesilrek ve daha sonra sütüre edilerek oluşturuldu. EMG ölçümleri 14. ve 21. günlerde tekrarlandı ve her gruptaki latans değerleri karşılaştırıldı. Hayvanlar 8. haftanın sonunda sakrifiye edildi. Bukkal dalın travmatize edilen kısmı spesmen yapıldı. Kör iki histolog tarafından ışık mikroskobik değerlendirmelerde interstisyel alanda kollajen doku artışı, perinöral fibrozis, miyelin tabakada ondülasyon ve dejenerasyon varlığı değerlendirildi. Tüm veriler istatiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular Elektrofizyolojik veriler değerlendirildiğinde en kısa latans dönemine sahip grubun Naringenin uygulanan Grup 3 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to evaluate the histopathologic and electrophysiologic effects of Naringenin on nerve healing after traumatic facial nerve palsy model on rats. Materials and Method Thirty-two (32) male Wistar Albino rats (250-300 gr) were used in this expiremental study. The rats were randomly divided into four groups. Group 1: Control group Group 2: Methylprednisolone (i.p. given) group Group 3: Naringenin (p.o given) group Group 4: Methylprednisolone (i.p) and Naringenin (p.o) group. Prior to the nerve trauma, basal latency times and action potential amplitudes of the facial nerve were recorded via Electromyography (EMG) monitoring. Then, under general anesthesia, the buccal branch of the facial nerve was dissected. The nerve was transsected and sutured. The rats in Group 1 were not given any medication. The other rats were given the stated medications above for 8 weeks. Electromyographic evaluations were performed on the 14th and 21st days postoperatively. After 8 weeks, the rats were sacrified and traumatised sections of the nerve tissue were taken out and semi- thin sections were prepared. The increase of collagen fibers, myelin degeneration and perineural fibrosis were scored. Results were evaluated with various statistical methods. Results When the groups were compared with each other, latency values of the Naringenin group (Group 3) were found significanlty lower than other groups.