Poli (metil vinil eter-ko-maleik anhidrit)-bakır (II)-sığır serum albumin biyokompleksinin hazırlanması ve sulu çözeltilerindeki kararlılığı üzerine farklı pH ve tuz konsantrasyonlarının etkisinin incelenmesi
Preparation of poly (methyl vinyl ether-co-maleic anhydride)-copper (II)-bovine serum albumin biocomplex and investigation of the effect of different pH and salt concentrations on its stability in aqueous solutions
- Tez No: 642793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN, DOÇ. DR. DOLUNAY ŞAKAR DAŞDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Antikor oluşumunda sentetik peptidler yeterli moleküler büyüklükte olmadıkları ve istenen immünojenliği sağlayamadıkları için alternatif olabilecek lineer taşıyıcıları geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Fonksiyonel polimerlerle komplekslenen metal iyonlarının da biyolojik süreçlerde önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Bu bağlamda suda çözünür polielektrolitlerin ve polielektrolit-protein-metal komplekslerinin yüksek immünojenik aktivite göstererek immün yanıt geliştirmede başarılı olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca başta sentetik polimerik aşı sistemleri çalışmaları olmak üzere biyouyumluluğu yüksek biyokompleksler, farmakoloji, enzim immobilizasyonu, biyomedikal uygulamalar gibi farklı biyoteknolojik uygulamalarda da araştırılmaktadır. Yapılan tez çalışmasında, suda çözünebilir sentetik bir polielektrolit olan poli (metil vinil eter ko-maleik anhidrit) (PMVEMA) ve sığır serum albumin (BSA) ile PMVEMA-BSA konjugatı ve bakır iyonları (Cu2+) varlığında PMVEMA-Cu2+-BSA biyokompleksi sentezlendi. Hazırlanan konjugat ve biyokomplekslerin sulu çözeltilerinin değişen pH ve tuz konsantrasyonlarında polidispersite, partikül boyutu, mobilite ve zeta potansiyeline ilişkin kararlılıkları Brookhaven 90 Zeta PALS Zetasizer cihazı ile ölçüldü. pH ve tuz konsantrasyonlarının ikili ve üçlü komplekslerin kararlılığını etkilediği gözlemlendi. Biyokompleksin kararlılığı immünojenliği açısından önemlidir. Bu nedenle değişen pH ve tuz koşullarındaki yapısının ve kararlılığının ortaya konması, elde edilen verilerin sentetik polimerik aşı sistemleri başta olmak üzere biyokompleks ile ilgili yapılacak çalışmalara katkı sağlaması, daha etkin ve daha kararlı biyokomplekslerin geliştirilmesine yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies are underway to develop linear carriers that may be alternatives as synthetic peptides are not of sufficient molecular size and cannot provide the desired immunogenicity in antibody formation. Metal ions complexed with functional polymers have also been shown to play an important role in biological processes. In this context, it has been proven by studies that water soluble polyelectrolytes and polyelectrolyte-protein-metal complexes are successful in developing immune responses by showing high immunogenic activity. It is also being investigated in different biotechnological applications such as biocompatible biocomplexes, pharmacology, enzyme immobilization, biomedical applications, especially synthetic polymeric vaccine systems studies. In the thesis study, PMVEMA-BSA conjugate was created by a water-soluble synthetic polyelectrolyte poly (methyl vinyl ether co-maleic anhydride) (PMVEMA) and bovine serum albumin (BSA). On the other hand PMVEMA-Cu2+-BSA bio complex was synthesized in the presence copper ions (Cu2+). The stability of the aqueous solutions of the prepared conjugate and biocomplexes at varying pH and salt concentrations were measured with the Brookhaven 90 Zeta PALS Zetasizer device. It was observed that pH and salt concentrations affect the stability of binary and triple complexes. Stability of the biocomplex is important for its immunogenicity. For this reason, it is expected to reveal the structure and stability of the changing pH and salt conditions, the data obtained will contribute to the studies on biocomplex, especially synthetic polymeric vaccine systems, and help to develop more effective and more stable biocomplexes.