Rastgele kristal alan etkisinde bethe kafesi üzerinde karma Spin - 1 ve Spin - ½ blume capel modelinin faz diyagramlarının incelenmesi
Investigation of phase diagrams of mixed Spin - 1 and Spin - ½ blume capel model on the bethe latti̇ce with the random crystal field effect
  1. Tez No: 642809
  2. Yazar: TUĞBA AĞILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Bethe kafesi üzerinde karma spin-1 ve spin-1/2 Blume Capel İsing modelinin faz diyagramları, manyetik ve termal özellikleri, tam tekrarlama bağıntıları kullanılarak rastgele kristal alan etkisinde incelenmiştir. İlk olarak modelin tam tekrarlama bağıntıları merkezi spin-1 komşu spin-1/2 alınarak daha sonra merkezi spin-1/2 komşu spin-1 alınarak elde edildi. Daha sonra tekrarlama bağıntıları vasıtasıyla sistemin düzen parametreleri elde edildi. Elde edilen bağıntıların uygun bir programlama dili vasıtasıyla çözümleri yapılarak modelin özellikleri araştırıldı. Mıknatıslanma ve kritik sıcaklıklar üzerine, q (koordinasyon sayısı), p (ihtimaliyet)ve J' nin (etkileşme parametresi) de etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the phase diagrams, magnetic and thermal properties of the mixed spin-1 and spin-1/2 Blume-Capel Ising model on the Bethe lattice were investigated in the presence of a random crystal field using the exact recursionrelations.First, the exact recursion relations of the system were obtained by taking the central spin as spin-1 with neighboring spin as spin-1/2 and then their roles were exchanged. The order parameters of the system were obtained by means of recursion relations. The properties of the model were investigated incalculating the solutions by means of a suitable programming language. The effects of q (coordination number), p (probability) and J (interaction parameter) on magnetization and critical temperatures were also examined.